Článek
Podle expertů citovaných Tengrinews Kazachstán v současnosti zcela ignoruje přirozený čas, a ačkoliv se jeho území fakticky nachází ve čtyřech časových pásmech (UTC +3, UTC+4, UTC+5 a UTC+6), až dosud reálně fungoval podle dvou veličin: koordinovaného světového času UTC +5 hodin a UTC +6 hodin.
Obě tyto veličiny jsou přitom uměle ovlivněny reliktním rozhodnutím sovětského diktátora Josifa Stalina z roku 1930, který rozhodl o posunu času o jednu hodinu vpřed na celém území SSSR (zahrnoval i území Kazachstánu – pozn. red.). Nařízení platilo v Kazachstánu až dosud.
Poslouchejte své vnitřní hodiny. Pro zdraví i hubnutí
Reálně se tak například Almaty nachází v pátém časovém pásmu, ale žije podle šestého (UTC+5+1). „V současné době děti v Kazachstánu vstávají v sedm hodin ráno, aby v osm byly ve škole. Fakticky ale v Almaty podle přírodního času vstávají v šest hodin a někde i v pět hodin ráno,“ uvedl kazachstánský odborník na chronobiologii Bolat Nurchožajev.
„Mezi lety 2008 a 2016 jsem vyhodnocoval údaje o půldruhém milionu úmrtí na území Kazachstánu ve všech skupinách onemocnění. Výzkum se zabýval určením vlivu časových pásem na cirkadiánní rytmy, tedy biologické hodiny. Jak se ukázalo, ,desynchronizace‘ měla vliv ve 41,3 procenta případů,“ citoval Tengrinews dalšího vědce Amira Kuata.
Změna se od pátku dotkne východní poloviny země – metropole Astana, měst Almaty a Šymkent, oblastí Abaj, Žetysu, Ulytau a devíti dalších.
Kazachstán už ve své historii zasahoval do nastavení času: v roce 2004 zrušil každoroční přechod na letní čas.