Článek
V úterý z mexického města Tapachula ještě vyrazily tři tisíce lidí, ale dva dny po volebním úterku už jich je méně než 1600, cituje agentura Reuters představitele mexického Národního migračního institutu. O pomoc s návratem do Tapachuly si řeklo jen něco málo přes stovku z nich a není jasné, kam teď míří ostatní.
Za výrazným úbytkem migrantů putujících k americkým hranicím stojí novina, že se příštím prezidentem Spojených států opět stane Donald Trump. Ta značně oslabila představu migrantů, že na ně na konci poutě čeká šance na nový život. „Doufala jsem, že vyhraje Kamala Harrisová, ale to se nestalo,“ řekla reportérům Venezuelka Valerie Andradeová.
Andradeová a její manžel jsou jen dva z více než sedmi milionů Venezuelců, kteří opustili svou krizí zasaženou zemi, kde vládne socialista Nicolás Maduro. Jeho podezřelé vítězství v letošních prezidentských volbách zpochybnily i Spojené státy.
Putin pogratuloval Trumpovi
Během Trumpova prvního funkčního období jeho opatření způsobila, že statisíce lidí uvázly v migrantských táborech podél mexické hranice. Nyní slibuje ještě přísnější přístup včetně ukončení zákona, který dětem imigrantů narozeným v USA automaticky dává občanství. Putující migranti tak jeho zvolením přicházejí i o vidinu lepšího života pro své děti.
Přibližně 1600 migrantů však i přesto ve své pouti do USA pokračuje. Venezuelka Jeilimar například reportérům řekla, že stále doufá, že se její pohovor s pohraniční stráží, o který si zažádala přes aplikaci CBP One, uskuteční ještě před Trumpovou lednovou inaugurací. „S boží pomocí ten pohovor dostanu,“ řekla žena cestující s šestiletou dcerou.
Lidskoprávní aktivisté předpovídají, že Trumpova výhra proud migrantů do USA přes jižní hranici neukončí. „Lidé budou hledat nové cesty. To bude nebezpečnější, ale nezastaví je to,“ zhodnotil katolický kněz a promigrantský aktivista z mexického státu Chiapas Heyman Vázquez.