Článek
„Nikdo neví, co bylo v plánu. Bylo to na vyřešení jistých problémů v souvislosti s hostující zemí? Měly zbraně být použity proti libyjským občanům žijícím v zahraničí? Nikdo to netuší, a opravdu všechno bylo možné,“ prohlásil náměstek ministra zahraničí Mohammad Abdulazíz.
Dodal, že zbraně nebyly jen na několika ambasádách, našly se na množství velvyslanectví v Evropě, Africe i Asii. Zbraně a materiál podle náměstka pašovali diplomaté.
Kaddáfí byl během své 42 let trvající vlády často obviňován z podpory teroristů, ve známost vešel především pumový útok na letadlo aerolinek PanAm nad skotským Lockerbie v roce 1988. Zemřelo 270 lidí. Západní země ale v 90. letech vzaly Kaddáfího na milost a obnovily s ním vztahy výměnou za libyjskou ropu.
O zbraních na velvyslanectvích se začaly objevovat zprávy po loňském pádu Kaddáfího režimu a zabití vůdce. Zásoby zbraní byly hlášeny z Řecka, Egypta a Maroka. Řecká média uváděla, že ambasáda v Aténách ukrývala mimo jiné 30 pistolí, dva samopaly, 15 kilo plastické trhaviny, rozbušky, dva granáty, tlumiče na pistole a zařízení k odposlouchávání. Na velvyslanectví v marockém hlavním městě Rabatu objevili i granátomety a vozidla s nastraženými výbušninami.
Abdulazíz k tomu řekl, že je to jen špička ledovce, ale odmítl vyjmenovat další země, kde se zbraně ukrývaly.