Hlavní obsah

Kaddáfí je prozrazen a obklíčen, hlásí povstalci

Novinky, rei
Tripolis

Libyjští povstalci vědí, kde se skrývá Muammar Kaddáfí, oznámil ve středu jejich mluvčí. Vládce na útěku je podle něj na blíže neurčeném místě obklíčen v okruhu 60 kilometrů. Uvedla to agentura AP.

Článek

„Nemůže uniknout,“ prohlásil na Kaddáfího adresu mluvčí nové vojenské rady v Tripolisu Anis Šaríf. Plukovník byl podle jeho slov vystopován s pomocí technologií a informátorů.

Podle Šarífa je otázkou krátkého času, kdy bude Kaddáfí chycen či zabit. Mluvčí ale odmítl upřesnit, kde se vůdce nachází.

Agentura Reuters ve středu ráno informovala, že Kaddáfí zřejmě opustil rebely dobývané město Baní Valíd a za pomocí spřátelených kmenů směřuje na jih k hranicím s Čadem nebo Nigerem. [celá zpráva]

Už v pondělí v noci mělo Libyi opustit až 250 vozidel, která mimo jiné vezla zlato a bankovky z bank v Syrtě. [celá zpráva]

Reuters uvedla, že je to součást únikové akce Kaddáfího.

Část jeho rodiny už uprchla do Alžírska. [celá zpráva]

Kaddáfí vládl Libyi 42 let. Jeho pád nastartovaly na jaře protesty opozice, které potlačoval silou. Rada bezpečnosti OSN pak v březnu z iniciativy USA, Británie a Francie přijala rezoluci o bezletové zóně nad Libyí a ochraně civilního obyvatelstva. Povstalci s podporou NATO táhli na hlavní město Tripolis s obtížemi dlouhé týdny, až Kaddáfího sídlo minulý měsíc dobyli. Plukovník tam však nebyl.

Vývoj událostí v Libyi
15. a 16. února – Po zatčení bojovníka za lidská práva Fethiho Tarbela propukají nepokoje v Benghází.
17. února – Opozice v Benghází vyhlašují den hněvu po vzoru protivládních povstání v ostatních arabských zemích.
24. února – Protivládní milice vytlačily Kaddáfího vojáky z Misuráty.
26. února – Rada bezpečnosti OSN uvalila sankce na Kaddáfího a jeho rodinu. Potlačováním nepokojů se začíná zabývat Mezinárodní trestní soud (ICC). K sankcím se později přidala EU.
5. března – Opoziční Národní rada v Benghází se prohlašuje výhradní zastupitelkou libyjského lidu.
10. března – Národní radu uznala jako svrchovanou vládu Francie. Libye na druhý den přerušila s Paříží diplomatické styky.
16. března – Kaddáfího síly jsou na postupu a blíží se baště povstalců Benghází. Kaddáfího syn Sajf televizi Euronews říká: „Za 48 hodin bude po všem“.
17. března – Schází se Rada bezpečnosti OSN a vyhlašuje nad Libyií bezletovou zónu. Rezoluce rovněž povoluje „všechny nezbytné kroky na ochranu civilního obyvatelstva“.
19. března – První vzdušné údery francouzských, amerických a britských sil zastavily postup Kaddáfího na Benghází a zasáhly jeho letectvo a obranná zařízení.
28. března – Katar je první arabskou zemí, která uznává vládu z Benghází.
29. března – Na konferenci v Londýně vzniká tzv. kontaktní skupina 20 zemí, které mají koordinovat obnovu v Libyi po pádu Kaddáfího.
30. března – Do Británie uprchl libyjský ministr zahraničí Músá Kúsá.
10. dubna – Jihoafrický prezident Jacob Zuma oznamuje, že Kaddáfí během setkání s ním přijal rámcový plán ukončení konfliktu. Rebelové ale na druhý den jednání plán odmítli.
30. dubna – Při náletu NATO v Tripolisu zemřel nejmladší Kaddáfího syn a tři vnoučata.
30. května – Kaddáfí při setkání se Zumou naznačuje vůli jednat, ale odmítá odstoupení.
27. června – ICC vydává zatykač na Kaddáfího, jeho syna Sajfa a šéfa tajných služeb Abdulláha Sanúsího. Viní je ze zločinů proti lidskosti.
15. července – Přechodnou národní radu z Begnhází uznávají Spojené státy.
16. července – S Kaddáfího vyslanci jednají zástupci USA. Žádají Kaddáfího odchod.
27. července – Rebely uznává i Velká Británie, jež zároveň vyhošťuje Kaddáfího diplomaty.
28. července – Kaddáfího bývalý ministr vnitra Abdal Fatah Júnis, který sběhl a stal se vojenským velitelem povstalcům, byl zavražděn. Média hovoří o rozporu mezi rebely.
9. srpna – Tripolis obviňuje NATO ze zabití 85 civilistů u Zlitánu.
11. srpna – Povstalci postupují k Tripolisu. Znovu se jim podařilo dobýt Brigu a o tři dny později Zavíju, čímž přerušili přísun potravin a paliva do hlavního města.
14. srpna – Kaddáfího vojsko vypálilo poprvé raketu Scud. Dopadla do pouště u Syrty a nikoho nezranila.
15. srpna – Kaddáfí v televizi přes telefon znovu burcuje příznivce, aby zemi osvobodili od teroristů a NATO.
16. srpna – Povstalci bojují na východě i západě Tripolisu. Výjezdy z města jsou pod jejich kontrolou.
21. srpna – Povstalci vstoupili do Tripolisu.
Zdroj: Reuters

Rezoluce RB OSN k Libyi

- zákaz všech letů v libyjském vzdušném prostoru vyjma letadel s pomocí

- opravnění pro členské státy k přijetí „všech nezbytných kroků“ na „ochranu civilistů a oblastí s civilním obyvatelstvem, jimž hrozí útok“

- vyloučení nasazení okupační síly

- zpřísnění zbrojního embarga prostřednictvím výzvy k členským státům, aby „prověřily na svém území plavidla a letadla směřující z Libye a do ní

- zmražení dalšího libyjského majetku včetně účtů libyjské státní banky

Související témata:

Výběr článků

Načítám