Článek
Kaddáfího síly původně Brigu dobyly v průběhu středečního dopoledne a na chvíli ovládly i ropný terminál, ale později ho opozice získala zpět. O Brigu se pak bojovalo po zbytek dne, přičemž byla zřejmě zasažena i nějaká část rafinérie, když se k nebi vyvalil oblak černého dýmu.
Ve čtvrtek Kaddáfího letectvo obnovilo bombardování, uvedla BBC. Podle některých zpráv se terčem náletů stalo letiště v blízkosti terminálu.
Povstalci hlásili též bombardování pozic v nedaleké Adžedábíji, která leží hlouběji na území ovládaném opozicí.
Kaddáfí, jenž čelí třetí týden lidovému povstání, ztratil východ země před týdnem. Podle libyjské ligy pro lidská práva od propuknutí protestů přišlo o život 6000 lidí. V zemi údajně působí tisíce žoldnéřů z cizích zemí. Tři tisíce jich má být v Tripolisu a další tři tisíce v jeho okolí. Řídit je mají důstojníci ze sousedního Čadu. Organizace Amnesty International ve středu oznámila, že z Libye uteklo 150 000 lidí.
Soud chce Kaddáfího stíhat
Mezinárodní trestní soud (ICC) hodlá stíhat 10 až 15 představitelů režimu, kteří jsou podezřelí ze zločinů proti lidskosti. Žalobce Luis Moreno-Ocampo uvedl, že se zaměří hlavně na Muammara Kaddáfího a některé jeho syny, uvedla ČTK. Vyjádřil přitom přesvědčení, že na Kaddáfího bude brzy vydán zatykač.
Žalobce ICC už ve středu oznámil, že soud má dostatek podkladů pro to, aby mohl bezprostředně zahájit shromažďování důkazů.
"Rychlost má zásadní význam. Jedná se o velmi vážné zločiny, které se dále páchají," řekl žalobce k mezinárodnímu zatykači na Kaddáfího v rozhovoru, který dnes zveřejnil španělský deník El País. Vyjádřil přesvědčení, že důkazy pro žádost o zatčení libyjského lídra se podaří shromáždit v co nejbližší době.