Článek
„Stojíme o mírové řešení, pokud ale vyjednávání selžou, nesmíříme se s jakoukoliv formou agrese (ze strany Tálibánu pozn. red.),“ řekl britské stanici Alí Naziri, který má v hnutí na starosti styky se zahraničím.
K Afghánské národní frontě odporu se podle něj připojili i někteří členové rozprášené afghánské armády a speciálních sil či bývalý viceprezident Amrulláh Sálih.
Ne všichni se Tálibánu podvolili. Jedna malá provincie vyhlásila odboj
Pomoc slíbily i místní milice, jež sice nejsou centrálně koordinované, jsou však početné, a navíc mohou využít znalost místního prostředí. „K odporu jsou připraveny povstat tisíce,“ uvedl Naziri.
Oblast, která se stala střediskem hnutí odporu i během sovětské okupace v 80. letech minulého století a o desetiletí později ji během první vlády neměl pod kontrolou ani Tálibán, je špatně dostupná, hornatá a ideální pro partyzánský způsob vedení boje. Také proto si tam Sověti vylámali zuby.
Tálibán je ochotný jednat
Tálibán v pondělí uvedl, že síly odporu v Pandžšíru obklíčil, dává ale přednost jednání před bojem. „Islámský emirát se snaží vyřešit tyto problémy mírovou cestou,” sdělil mluvčí hnutí Zabiulláh Mudžáhid.
Informace přichází v době, kdy Tálibán po bleskovém postupu zemí během několika dní ovládl prakticky celý Afghánistán. Armáda oproti očekávání, respektive opakovaným ujištěním západní koalice, ustupovala prakticky bez boje. Hladce tálibům předala i velká města včetně metropole Kábulu.
Síly odporu se nevzdají, zaznělo z Pandžšíru. Už tam míříme, napsal Tálibán
Výjimku tvoří zmiňované údolí Pandžšír na severovýchodě země a tři další okresy v provincii Baghlán na severu Afghánistánu. Ty se o víkendu z područí Tálibánu vymanily. Mluvčí Tálibánu nicméně v pondělí oznámil, že už je má jeho hnutí opět pod kontrolou.
„Bojovníci Tálibánu tyto okresy vyčistili a rozmístili se v Badachšánu, Tacháru a Andarabu v blízkosti údolí Pandžšír,” napsal v pondělí na Twitteru mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.