Článek
Organizace, která video zveřejnila, uvedla, že rodinu po Kimově vraždě pomohly ukrýt vlády Nizozemska, Číny, Spojených států a další, nejmenované země. Organizace v prohlášení vyzdvihla pomoc nizozemského velvyslance v Koreji Lodyho Embrechtse.
Mladík na videu se představuje jako jednadvacetiletý Kimův syn a ukazuje svůj severokorejský pas. Je patrné, že jde o služební pas, který Severní Korea vydává vládním zástupcům, upozornila agentura Reuters.
„V současnosti jsem se svou matkou a sestrou. Doufáme, že se to brzy zlepší,“ říká mladík na kameru.
Reuters k tomu podotkla, že není zcela jisté, zda je muž skutečně Kim Han-sol. Mladík je však velmi podobný Kimovi, který se naposledy objevil před čtyřmi lety v televizním rozhovoru s někdejší finskou ministryní obrany Elisabeth Rehnovou.
Lidé nesmí vycestovat
Kim je vnukem předešlého severokorejského vůdce Kim Čong-ila a synem Kim Čong-nama — nevlastního bratra nynějšího vládce KLDR — z druhého manželství. Rodina žila pod ochranou Pekingu v čínské správní oblasti Macao.
Kim Čong-nam byl v únoru otráven na mezinárodním letišti v Malajsii a malajsijské úřady stále nemají vzorky DNA příbuzných, aby mohly oficiálně ověřit totožnost zesnulého.
Severní Korea požaduje okamžité vydání těla a odmítá nařčení vznesené Jižní Koreou, že stála za Kimovou smrtí. Dokonce popírá, že Kim byl otráven bojovým plynem VX, jak ukázaly rozbory.
Související témata
Vražda způsobila diplomatickou rozepři mezi Malajsií a KLDR, která vyústila v zákaz občanů obou zemí vycestovat z hostitelského státu. [celá zpráva]