Článek
Kvůli bombovým útokům levicových radikálů patřil mezi nejhledanější zločince Japonska téměř půl století. Svou pravou identitu Kirišima přiznal pouhé čtyři dny předtím, než 29. ledna ve věku 70 let podlehl rakovině žaludku, napsal v úterý server Japan Times.
Nemocniční personál ještě stačil zalarmovat policii, která muži nechala odebrat vzorky DNA. Jejich porovnání s Kirišimovými příbuznými později potvrdilo shodu.
Kirišima byl členem takzvané Východoasijské protijaponské ozbrojené fronty (EAAJAF), radikální levicové organizace, která v Japonsku v 70. letech minulého století zosnovala sérii bombových útoků. Podezřelý byl ze zapojení do celkem pěti útoků – při jednom z nich v budově společnosti Mitsubishi Heavy Industries zemřelo osm lidí a dalších 160 utrpělo zranění. Dva členové EAAJAF byli za atentáty odsouzeni k smrti.
V Berlíně zatkli hledanou teroristku z Frakce Rudé armády. Unikala 25 let
Kirišima byl zřejmě jediným členem skupiny, kterého úřady nedopadly, ačkoliv fotografie dlouhovlasého, obrýleného dvacetiletého univerzitního studenta byla na plakátech před policejními stanicemi vylepována několik desetiletí, podotkla britská stanice BBC.
Japonské úřady nyní vyšetřují, jak jim Kirišima mohl unikat dlouhých 49 let a zda mu v tom někdo pomáhal.
Tichý muž v klobouku, vzpomíná soused
Hledaný muž, který žil pod jménem Hiroši Učida, strávil podle svých slov bezmála 40 let ve městě Fudžisawa, které leží zhruba třicet kilometrů jihozápadně od Tokia. Sousedé si jej s hledaným zločincem nespojovali.
„Obvykle působil tichým a vážným dojmem, ale někdy se napil a hrál doma na kytaru. Obvykle nosil klobouk,“ citoval jednoho ze sousedů deník Mainiči. V obličeji prý muž sousedovi nijak hledaného nepřipomínal.
Kirišima podle svých slov nejprve pracoval jako námezdní dělník, později našel místo ve stavební firmě. Zaměstnavatel mu platil v hotovosti a muž neměl telefon, řidičský průkaz ani žádné zdravotní pojištění, informovala japonská média. Úřadům tak zůstal skryt až do chvíle, než skončil v nemocnici s rakovinou v terminálním stadiu a rozhodl se promluvit.
Kromě testů DNA vyšetřovatele přesvědčilo i to, že Kirišima znal podrobnosti o své rodině i EAAJAF, které mohl znát jen on sám. Některá obvinění přitom popřel, když odmítl účast na jednom z bombových útoků, ale přiznal podíl na jiném atentátu, napsala agentura Kjódó s odvoláním na informovaný zdroj.