Článek
„Naši vojáci zachránili všech 21 členů Samho Jewelry včetně osmi Korejců, kteří byli uneseni somálskými piráty,“ řekl prezident podle Reuters novinářům. Posádku jihokorejské lodi dále tvořilo 11 Barmánců a dva Indonésané.
"Nařídil jsem provést záchrannou operaci včera (ve čtvrtek) v 17:12. Naše armáda operaci za obtížných okolností provedla perfektně."
První střet
Ke střetům mezi námořníky a piráty došlo už během týdne, poprvé v úterý. Tehdy se piráti, kteří ovládli Samho Jewelry, pokusili unést další, tentokrát mongolskou loď.
Mongolská loď volala o pomoc a Jihokorejci se pustili do akce. Došlo k přestřelce mezi posádkou torpédoborce vybaveného vrtulníky a piráty. Při akci byli tři námořníci zraněni. Situaci vyřešilo nasazení vrtulníku typu Lynx, který na piráty pálil a a šest jich zabil.
V pátek byla podniknuta kombinovaná výsadková operace. Vyslány byly vrtulník a výsadkové čluny s jednotkami commandos a podmořská demoliční četa. Příslušníci speciálních sil pronikli na unesenou loď a piráty přemohli.
Kapitán lodi byl při akci zraněn, piráti jej postřelili, uvedlo námořnictvo. Utrpěl průstřel břicha, ale není v ohrožení života.
Loď Samho Jewelry o výtlaku 11500 tun vezla chemikálie ze Spojených arabských emirátů na Srí Lanku. O víkendu byla unesena mezi Ománem a Indii ve vzdálenosti 1300 kilometrů od somálského pobřeží.
Jihokorejské námořnictvo zareagovalo na volání o pomoc. Unesenou loď začalo stíhat a nakonec se k ní přiblížilo.
Jižní Korea je součástí mezinárodních sil nasazených proti pirátům. Tento týden se ale poprvé dostala do ostrého střetu s piráty.
Podle korejského tisku se Soul nyní rozhodl tvrdě postupovat proti pirátům. Dospěl k závěru, že právě mírný postup a vyplacení výkupného ve výši 9,5 miliónu dolarů za loď Samho Dream, kterou drželi piráti po 217 dní, je podnítilo k tomu, aby si za cíl opět vybrali korejské plavidlo.
Korean Herald též spekuluje, že si chtěl velitel námořnictva vylepšit reputaci. Když Severní Korea ostřeloval jihokorejský ostrov Jonpchjong, jednal váhavě.