Článek
Jun Sok-jol zastával 27 let post nejvyššího jihokorejského prokurátora, než se dostal do sporu s vládou svého předchůdce prezidenta Mun Če-ina. V březnu roku 2021 ze své funkce odstoupil a stal se kandidátem konzervativců. Prezidentské klání provázela negativní volební kampaň plná kontroverzních výroků.
Prezidentské volby nakonec Jun Sok-jol vyhrál, i když na korejské poměry velmi těsným výsledkem. Mandát získal na pět let a úřadu se ujal v květnu 2022.
Tvrdou ránu prezidentovi uštědřili voliči letos na jaře, když parlamentní volby vyhrála opoziční Jednotná demokratická strana, která v 300členném parlamentu získala 170 mandátů. Prezident se musel začít vyrovnávat s tlakem liberálních oponentů a prosazování reforem a konzervativního programu bylo podstatně složitější.
V jihokorejském systému je prezident faktickým šéfem vlády, bez podpory parlamentní většiny je však jeho manévrovací prostor zúžený.
Například tento týden mu opozice v parlamentu seškrtala rozpočet, který společně s vládou předložil, a Jun se nemůže bránit, protože podle jihokorejské ústavy nemůže návrh zákona o státním rozpočtu vetovat.
Jihokorejcům také vadí série skandálů, které úřadování prezidenta Jun Sok-jola provázejí. Jeden z nich se týkal prezidentovy manželky, již skrytá kamera zachytila, jak si nechala darovat drahou kabelku značky Dior.
Tento týden se opozice v parlamentu chystala pohnat k zodpovědnosti šéfa vládní kontrolní agentury za to, že nenechal první dámu vyšetřovat kvůli korupci.