Článek
Incident se měl stát na toaletě. Když dozorce otevřel dveře koupelny, exministr svůj pokus vzdal, dodal Šin. Prominentní vězeň byl okamžitě přesunut na izolaci, nemá žádné zdravotní problémy, uvedl dále šéf vězeňské služby.
Podle prokuratury je Kim je podezřelý z toho, že se společně s prezidentem pokusili o zinscenování vzpoury vyhlášením stanného práva a vysláním vojáků k parlamentu, aby zákonodárcům zabránili v jeho zablokování, uvedla televize CNN. V souvislosti s tímto obviněním je Kim od neděle zadržen a vyslýchán. Už předtím ve čtvrtek na svůj post rezignoval.
Měl to být právě bývalý ministr obrany, kdo poradil prezidentovi Jun Sok-jolovi tento krok učinit. Kim Jong-hjon uvedl, že veškerou odpovědnost za zavedení stanného práva nese pouze on, a požádal o shovívavost pro nasazené vojáky s tím, že pouze plnili jeho rozkaz.
Vládní poslanci bojkotovali hlasování o odvolání jihokorejského prezidenta, proces zablokovali
Jihokorejská prokuratura podezřívá hlavu státu z velezrady či zneužití moci. Za to v zemi hrozí až trest smrti. Prezident Jun Sok-jol má zakázáno opustit zemi, protože prokurátoři zvažují možná obvinění ze vzpoury a opoziční zákonodárci nadále usilují o jeho impeachment.
Prezident Jun Sok-jol minulé úterý šokoval Jižní Koreu i svět, když v zemi vyhlásil stanné právo a obvinil opoziční Demokratickou stranu ovládající parlament ze sympatií k Severní Koreji a z protistátní činnosti. Několik hodin po ohlášení stanného práva se proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda. Vyhlášení stanného práva trvalo pouhých šest hodin.
Bývalý velitel speciálních operací Kwak Jong-geun vypověděl, že dostal přímý rozkaz od prezidenta Juna „vyrazit dveře“ parlamentu a „odstavit“ zákonodárce, ale neposlechl ho, protože se obával krveprolití. Poté, co parlament hlasováním zneplatnil vyhlášení stanného práva, se vojáci z parlamentu stáhli.