Článek
„Nebudeme nečinně sedět a pozorovat, jak prezident Jun zločinně trhá ústavu a šlape po demokracii. Prezident by měl okamžitě dobrovolně odstoupit,“ uvedla strana v prohlášení podle CNN.
Poté Demokratická strana a pět dalších menších stran včetně Strany obnovy Koreje a Reformistické strany podaly ve středu ve 14:43 místního času návrh na odvolání prezidenta, uvedla agentura Jonhap. Návrh podepsalo 190 opozičních poslanců a jeden nezávislý. Nepodpořil ho žádný vládní poslanec. Opozice plánuje návrh představit na čtvrtečním zasedání parlamentu. Hlasovat by se o něm mělo v pátek či v sobotu.
Podle Demokratické strany bylo úterní vyhlášení stanného práva neústavní a v rozporu s demokratickými normami. „Pokud prezident Jun okamžitě neodstoupí, zahájíme proces jeho odvolání,“ citovala agentura Jonhap z prohlášení. „Toto je vážný akt vzpoury a naprostý důvod pro impeachment,“ stojí v prohlášení. Strana už předložila návrh na odvolání hlavy státu.
Demonstranti v ulicích vyšli s transparenty vyzývajícími k okamžitému odstoupení Jun Suk-kola a k vyšetření jeho jednání. Další měli transparenty „Ne válce a stannému právu“ a „Odstraňte Jun Suk-jola“.
Demisi hlavy státu požadují i odbory. Korejská odborová konfederace, která je s 1,2 milionu členů největším svazem v zemi, vyzvala k „časově neomezené generální stávce“, dokud prezident neodstoupí. Jeho počínání označila za „iracionální a nedemokratické“, uvedla agentura AFP.
Prezident nemá šanci zůstat ve funkci, tvrdí expert
Expert na Koreu Owen Miller uvedl pro stanici Sky News, že je přesvědčen, že by impeachment uspěl. „Při zvážení otřesu ze situace, kam až ve své hře prezident zašel, si neumím představit, že by přežil (ve funkci). Zákonodárci docela snadno zrušili vyhlášené stanné právo. Snadno získali většinu. Očekávám, že impeachment by schválili dvoutřetinovou většinou.
Krok vyvolal odpor jihokorejského parlamentu, kde pro zrušení stanného práva hlasovalo všech 190 přítomných zákonodárců z celkových 300. Do budovy zákonodárného sboru, kde se poslanci vyslovili proti stannému právu, vstoupili vojáci, posléze budovu ale zase opustili.
Prezidenta opouštějí spolupracovníci
Prezident se ocitá v izolaci, protože odstoupil šéf Junovy kanceláře a hromadnou rezignaci podali mnozí další její členové. Své posty dali k dispozici i všichni hlavní prezidentovi poradci, uvedla agentura Jonhap.
Proti prezidentovu rozhodnutí se kromě opozice postavila také jeho vlastní Strana lidové moci (PPP). Její předseda Han Dong-hun se omluvil veřejnosti. Prezident by podle něj měl svůj krok vysvětlit a odvolat ministra obrany Kim Jong-hjoa, který vyhlášení stanného práva navrhl.
Jun Sok-jol v úterý vyhlásil v zemi stanné právo s argumentem, že Demokratická strana sympatizuje se Severní Koreou a paralyzuje vládu svou podle něj protistátní činností. S vyhlášením stanného práva zakazoval politické aktivity a strany, „falešnou propagandu“, stávky i „shromáždění, která podněcují sociální nepokoje“. Stannému právu měla podléhat i všechna média, nařídil také všem zdravotníkům, včetně stávkujících lékařů, aby se do 48 hodin vrátili do práce.
Podle jihokorejské ústavy má prezident pravomoc vyhlásit stanné právo v případě vojenského ohrožení nebo při potřebě zajistit vnitřní bezpečnost země. Pokud se však parlament hlasováním vysloví proti, je povinností prezidenta stanné právo zrušit.
Jun Sok-jol byl zvolen do úřadu v květnu 2022, ale od letošního dubna, kdy v parlamentních volbách v zemi drtivě zvítězila opozice, není jeho vláda schopna prosazovat své návrhy zákonů. Popularita hlavy státu u voličů zároveň klesla v souvislosti s několika korupčními skandály.