Článek
„Požádal jsem ministra zahraničí Pompea, aby se detailně podíval na zabavování a vyvlastňování půdy a farem v Jihoafrické republice a na rozsáhlé zabíjení farmářů. Jihoafrická vláda nyní zabavuje půdu bílým farmářům,” napsal Trump na Twitteru poté, co televize Fox News zveřejnila reportáž právě o vyvlastňování půdy v JAR, ve které se hovoří o zabavování pozemků bez jakéhokoli odškodného pouze kvůli barvě pleti.
I have asked Secretary of State @SecPompeo to closely study the South Africa land and farm seizures and expropriations and the large scale killing of farmers. “South African Government is now seizing land from white farmers.” @TuckerCarlson @FoxNews
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 23. srpna 2018
Mluvčí jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy vyjádření odsoudila. „Hysterické komentáře a prohlášení nenapomáhají procesu,“ řekla CNN mluvčí Khucsekla Diková. Míní se proti Trumpovým výrokům ohradit: „Budeme celou záležitost řešit prostřednictvím diplomatických kanálů“.
„Většina Jihoafričanů chce pozemkovou reformu. Většina našich farmářů, bílých i černých, se na tom chce podílet,“ dodala s tím, že je Trump je o plánovaných reformách v zemi špatně informován.
South Africa totally rejects this narrow perception which only seeks to divide our nation and reminds us of our colonial past. #landexpropriation @realDonaldTrump @PresidencyZA
— South African Government (@GovernmentZA) 23. srpna 2018
„Jihoafrická republika naprosto odmítá tento zúžený pohled, který má za cíl jen rozdělit náš národ a připomíná nám naši koloniální minulost,” reagovala na Twitteru jihoafrická vláda a dodal, že bude ve vyvlastňování pokračovat: „Jižní Afrika uspíší pozemkovou reformu opatrným způsobem, který nerozdělí náš národ.“
Už v březnu australský ministr vnitra Patere Dutton oznámil, že perzekvovaní farmáři potřebují pomoc, a zkoumá, zda by mohli dostat víza z humanitárních důvodů. [celá zpráva]
Vyvlastnění slíbili při pádu apartheidu
Zákon o vyvlastňování byl schválen už v květnu 2016. Umožňuje vyvlastňovat půdu ve „veřejném zájmu“ a platit vlastníkům jen tolik, kolik rozhodne vládní úředník. Pozemková reforma ale vázla, což vedlo k protestům černošských obyvatel. Po pádu apartheidu v roce 1994 bylo slíbeno, že do roku 2014 bude 30 procent půdy vráceno původním majitelům. Vrátilo se však jen deset procent.
Na začátku srpna prezident Cyril Ramaphosa potvrdil, že plánuje prosadit dodatek k ústavě, který by umožňoval vyvlastňovat půdu bez kompenzací majitelům. Hájil to zabezpečením růstu ekonomiky a zajištěním potravinové bezpečnosti. Investory to znepokojilo a jihoafrický rand se propadl. [celá zpráva]
V pondělí Ramaphosa v projevu o pozemkové reformě řekl, že je to jediný způsob, jak vyléčit „hnisající ránu,“ a zdůraznil, že „černý lid chce svou zemi zpět“. Podobné výroky ale vyvolávají obavy, že v zemi může nastat podobná situace jako v Zimbabwe, kde se farmáři vyvražďovali a půda se jim násilím zabírala, i když vláda ujišťuje, že násilné zabírání půdy nebude.