Článek
To, že byli pracovníci zajati na různých místech Jemenu ve stejnou chvíli, ukazuje, že šlo o koordinovaný zásah, píše BBC. Kdy se tak stalo, není zřejmé, OSN pouze potvrdila, že Húsíové rukojmí drží.
Húsíové své cíle vytáhli z jejich domovů a kanceláří a zabavili jim telefony a počítače. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric uvedl, že se organizace snaží všemi možnými prostředky co nejrychleji dosáhnout jejich bezpečného a bezpodmínečného propuštění.
Húsíové se vnímají jako část Íránem vedené osy odboje proti Izraeli, USA a Západu jako takovému. Krátce po spuštění izraelské protiofenzivy v Gaze po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října proto začali útočit na komerční plavidla v Rudém moři. Tím si vysloužili protiútoky USA a jejich spojenců.
Podle lidskoprávní organizace Mayyun Húsíové celkem zajali 18 pracovníků z různých zahraničních organizací napříč městy Amran, Al Hudayda, Saada a San’á. Podle informací agentury Reuters by mezi nimi měli být také členové Amerikou podporovaného Národního demokratického institutu.
Húsíové zasáhli ropný tanker v Rudém moři
V současnosti Húsíové čelí nejen ostřelování ze strany koalice vedené USA, ale také rostoucímu ekonomickému tlaku. Tato ozbrojená skupina nadále ovládá hlavní město Jemenu San’á a s ním celý severozápad země. Vybírá tam i daně a vydává vlastní peníze. Mezinárodně uznávaná vláda pak sídlí na jihu země v Adenu.
Desetiletí dlouhá občanská válka si podle zpráv dosud v Jemenu vyžádala přes 150 tisíc lidských životů a zemi uvrhla do humanitární krize.