Článek
„Je naprosto jasné, že je nemožné diskutovat o podpisu takového dokumentu (mírové smlouvy) se státem, který zastává nikoliv přátelské postoje a dovoluje si směřovat pohrůžky proti naší zemi,“ cituje agentura Reuters Ruděnkovo prohlášení pro TASS.
Podle Ruděnka vláda japonského premiéra Fumia Kišidy také opouští zásady „mírumilovného rozvoje“ a posiluje vojenskou spolupráci s „partnery mimo region“, čímž zřejmě myslí USA. Ruděnko rovněž kritizoval navyšování japonského obranného rozpočtu. „Považujeme tyto aktivity Tokia za vážnou výzvu bezpečnosti naší země i celého asijsko-tichomořskému regionu,“ dodal Ruděnko.
Japonsko se po začátku ruské války na Ukrajině přidalo k některým západním sankcím proti Moskvě. Země také spolupracuje na zajištění svého bezpečnosti s USA. V reakci na to Rusko mimo jiné vypovědělo několik dohod týkajících se Kurilských ostrovů. Pokud Tokio bude pokračovat tímto směrem, tak Moskva bude muset zavést „přiměřená protiopatření“.
Rusko a Japonsko vedou spor o souostroví Kurily od druhé světové války, kdy je obsadila sovětská vojska. Spor oběma zemím brání, aby oficiálně podepsaly mírovou dohodu. Japonsko jižní část nehostinného souostroví se subarktickým klimatem označuje za „severní teritorium“ a tvrdí, že je Rusko okupuje. Z Moskvy naopak zaznívá, že tím Tokio zpochybňuje výsledky druhé světové války.