Článek
„Je nenormální nemít 70 let po skončení války mírovou smlouvu. Avšak bez setkání na nejvyšší úrovni není možné problém Severních území řešit,“ řekl Abe na novoroční tiskové konferenci v Tokiu.
Japonsko a Rusko smluvně totiž neukončily druhou světovou válku kvůli územním sporům o ostrovy severně od japonského ostrova Hokkaidó, jež Japonsko důsledně nazývá Severním územím a Rusko Jižními Kurilami.
Abe přitom vstřícně zdůraznil, že považuje za velmi důležité, aby Moskva sehrála konstruktivní roli v boji s terorismem a krizi v Sýrii, Íránu a v Severní Koreji. Premiér se podle CNN od svého opětovného nástupu k moci v roce 2012 pokouší zlepšit vztahy Japonska s Ruskem, avšak konflikt na Ukrajině jeho snahy zmařil.
„Několik předběžných záměrů navštívit Putina v Kremlu musel předseda japonské vlády odložit vzhledem k postoji Západu vůči Moskvě,“ uvedla CNN s tím, že na zimní olympiádě v Soči padl i termín – podzim 2014.
Medvěděv zbrzdil možné sbližování
Naposledy sblížení zhatila letos v srpnu nečekaná návštěva ruského premiéra Dmitrije Medvěděva právě na jednom ze sporných ostrovů.
Medvěděv zavítal mezi účastníky mezinárodního vzdělávacího fóra na ostrově Iturup a prohlédl si objekty, součásti federálního cílového programu pro rozvoj Kuril do roku 2025: letiště s 2300 metrů dlouhou ranvejí poblíž Kurilska, otevřené v září 2014, sportovní a kulturní středisko a také továrnu na zpracování ryb.
„Tady je všechno absolutně moderní. To je výsledek našeho rozvojového programu,“ pochvaloval si s tím, že zahraniční investoři jsou nicméně vítáni. „Pokud to budou naši japonští sousedé, tím lépe,“ dodal.
Medvěděv přiletěl na ostrovy zrovna v době, kdy japonská média naznačovala, že Tokio brzy čeká Putinovu návštěvu. „Nejspíš zkraje podzimu,“ tak zněla informace z diplomatických kruhů. Po Medvěděvově výletu ale termín padl.
Kazí Američanům plány?
„Tokio se nyní domnívá, že nastala vhodná doba jednat s Moskvou vzhledem k jejímu přání podpořit zahraniční investice na ruském Dálném východě a s ohledem na potíže ruského rublu,“ napsal list The Japan Times s tím, že když Abe slaví narozeniny, Putin mu telefonicky gratuluje a pošle dárek, přičemž opačně to chodí stejně.
Když zpravodaj listu loni v červnu hovořil v Petrohradu s Putinem, ruský prezident mu řekl, že čeká na japonský návrh, který by zamrzlá jednání o sporných ostrovech rozhýbal. „Putin dal najevo, že Rusko by vrátilo dva ze čtyř ostrovů a o zbylých dvou by se dalo jednat dál. Japonsko trvá na tom, že všechny čtyři ostrovy by měly být pod japonskou správou, takže mezi postoji Japonska a Ruska zatím zeje široká propast,“ podotkl deník.
Spojené státy však předsedu japonské vlády zrazují, aby s ruským diplomatickým dobrodružstvím tolik nespěchal. Když byl Šinzó Abe loni ve Washingtonu, americký prezident Barack Obama ho nabádal, aby byl při sbližování s Putinem obezřetný, protože mezinárodní společenství by mělo udržet solidaritu proti Rusku.
Podle informací The Japan Times jeden poradce japonského premiéra tvrdil, že jeho šéf se odhodlal k důvěrnějšímu vztahu s Putinem i za cenu, že si rozhněvá amerického prezidenta.
Spor trvá už od roku 1945 |
---|
Japonsko vznáší nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrůvků Habomai na základě dohody z roku 1855 |
Po ukončení druhé světové války je Moskva anektovala |
Tokio je ale dodnes označuje za své Severní území a ruskou svrchovanost neuznává |
Rusko trvá na tom, že mu ostrovy patří, a japonské nároky odmítá jako nepřípustnou revizi výsledků války |