Článek
"Jako jediná země na světě, která za války zažila jaderný útok, se znovu zavazuji k tomu, že budu prosazovat, aby svět byl bez atomových zbraní a že budou dodrženy principy, které tyto zbraně odmítají," řekl Abe v Parku míru v Nagasaki.
Japonsko dlouhodobě odmítá vlastnit nebo vyrábět jaderné zbraně i povolit, aby byly do země dovezeny.
Svržení atomové bomby na Nagasaki připravilo o život až 80 000 lidí, převážně civilistů. O tři dny dříve poznala účinky této ničivé zbraně Hirošima. Spojené státy takto chtěly přinutit Tokio ke kapitulaci a vyhnout se ztrátám při dobývání japonských ostrovů. Japonsko bezpodmínečně kapitulovalo 15. srpna.
Japonský ministr obrany tento týden vyvolal další spory ohledně kontroverzní bezpečnostní legislativy, když řekl, že podle zákonů, které jsou nyní v parlamentu, není vyloučen převoz jaderných zbraní patřících armádám jiných zemí.
Dolní komora japonského parlamentu nedávno schválila zákony, které za určitých podmínek umožní nasadit japonskou armádu v zahraničí. [celá zpráva]
Tyto normy zásadním způsobem mění bezpečnostní politiku země, protože nynější pacifistická ústava sepsaná Američany po druhé světové válce zakazuje používat armádu při řešení konfliktů s výjimkou sebeobrany.
Abeho vláda má většinu i v horní komoře parlamentu. Nicméně podle průzkumů veřejného mínění si většina Japonců tyto změny nepřeje.