Článek
„Když hledím na naši minulost a připomínám si pocit hluboké viny nad poslední válkou, pak upřímně doufám, že se válečné hrůzy nikdy nebudou opakovat,” řekl císař poté, co si davy lidí po celé zemi v poledne minutou ticha připomněly mrtvé.
Akihitův otec, císař Hirohito, vyhlásil kapitulaci Japonska 15. srpna 1945 v rozhlasem přenášeném projevu.
Pravicový nacionalistický premiér Abe v pátek poněkud rozladil představitele sousedních států, které Japonsko během války okupovalo, když sice uznal, že Japonsko ve válce způsobilo „nezměrné škody a utrpení” nevinným lidem, ale neomluvil se za ně. Země podle něj nesmí dopustit, aby „naše děti, vnoučata a další generace, které přijdou a které nemají s válkou nic společného,” musely v omluvách pokračovat.
Podle čínské státní agentury je Abeho prohlášení „rozmělněná omluva” a jde o „pochroumaný začátek budování důvěry mezi sousedními státy”. i když si Abe tentokrát odpustil návštěvu svatyně Jasukuni, kde jsou uctívání japonští hrdinové včetně válečných zločinců. I letos se tam konala tryzna za padlé japonské vojáky. [celá zpráva]
Pobouřená Jižní Korea
Korejská prezidentka Pak Kun-hje v sobotu řekla, že Abeho projev obsahoval některé „politováníhodné pasáže“ a dodala, že zaostal za očekáváními. Současně vyzvala Japonsko, aby v nejbližším možném termínu vyřešilo otázku wianbu, tedy tzv. žen útěchy, který byly nuceny sloužit jako sexuální otrokyně pro japonské vojáky ve vojenských nevěstincích. Japonsko je odškodnilo jen z nevládních peněz a odmítá potrestat lidi, kteří zavlékali ženy z okupovaných území do sexuálního otroctví.
Vojenské nevěstince zřídila japonská armáda po brutálním dobytí Nankingu, které si vyžádalo statisíce obětí a tisíce znásilněných, aby vojáci neřádili mezi civilisty.