Článek
„O vyhlášení stanného práva jsem se dozvěděl, až když jsem v televizi sledoval Junovu tiskovou konferenci,“ řekl podle listu The Financial Times ve čtvrtek před poslanci generál Park. Krátce poté, co prezident Jun Suk-jol v televizním projevu v úterý vyhlásil stanné právo, vystoupil přitom jako velitel nového režimu právě generál Park.
Ten zakázal „veškeré politické aktivity“ a podřídil stannému právu všechna média. „Stávky, zpomalování práce a shromáždění podněcující sociální nepokoje jsou zakázány,“ dodal tehdy náčelník generálního štábu.
Nyní se k těmto slovům Park nechce znát. „Vysvětlil, že podepsal dokument o vyhlášení stanného práva vydaný jeho jménem, ale nenapsal jej on sám. Bylo mu také řečeno, že ministr obrany Kim Čong-hjun již nechal dokončit právní přezkum,“ informovala o generálově vystoupení jihokorejská stanice YTN.
Náčelník generálního štábu se prý před poslanci také dušoval, že to nebyl on, kdo nařídil nasazení armády u parlamentu, a že ani netuší, zda vojáci měli ostrou munici.
Odpovědnost za stanné právo vyhlášené prezidentem na sebe v kajícném projevu vzal ministr obrany Kim Čong-hjun, který už rezignoval. Demisi nabídl prezidentovi i Pak, hlava státu to však odmítla s odůvodněním, že je třeba v armádě zachovat stabilitu.
Před poslanci ve čtvrtek vystoupil i náměstek ministra obrany Kim Sun-hi. I on podle listu The Financial Times řekl, že o ničem nevěděl a o vyhlášení stanného práva se prý dozvěděl až z projevu prezidenta. Stejně jako Park i on obviňoval především Kim Čong-hjuna, který tento týden rezignoval na svůj ministerský post.
Opoziční strany, které mají nyní v jihokorejském parlamentu většinu, předložily návrh na ústavní žalobu s cílem sesadit prezidenta ve čtvrtek. Samotné hlasování, které rozhodne o politickém osudu Jun Suk-jola, je plánováno na sobotu.
Opozice má v parlamentu pohodlnou většinu, ale k dosažení dvoutřetinové většiny potřebné k sesazení prezidenta potřebuje osm hlasů vládní konzervativní strany. Šéf jejího parlamentního klubu už podle agentury AFP avizoval, že všech 108 poslanců strany „zachová jednotu“, „aby odmítli žalobu proti prezidentovi“.
Jihokorejský prezidentský úřad ve čtvrtek označil prohlášení o stanném právu za „varování“ pro opoziční strany a uvedl, že se od prezidenta neočekává, že by se za svůj krok omluvil. Jun Sok-jol v úterý vyhlásil v zemi stanné právo s argumentem, že opoziční Demokratická strana sympatizuje se Severní Koreou a paralyzuje vládu svou podle něj protistátní činností. Na základě přijatých trestních oznámení vinících prezidenta ze spáchání zrady nyní jihokorejského prezidenta vyšetřuje i policie, informovala agentura Jonhap.