Hlavní obsah

Izraelští vojáci na sociálních sítích pózují se spodním prádlem Palestinek

Někteří izraelští vojáci na sociálních sítích sdílejí videa, na kterých si hrají s dámským spodním prádlem nalezeným v opuštěných domovech Palestinců v Pásmu Gazy. Pro izraelskou armádu jde o velmi negativní obrázek v době, kdy její ofenziva čelí zvýšené zahraniční kritice a dobrovolnické organizace varují před hrozbou hladomoru v Gaze. Sama izraelská armáda (IDF) uvedla, že podobné excesy na sociálních sítích vyšetřuje a trestá.

Izraelští vojáci pózují v Gaze se spodním prádlem palestinských ženVideo: Reuters

Článek

Na jednom z videí sedí izraelský voják v křesle a spodním prádlem mává nad otevřenými ústy svého spolubojovníka ležícího na pohovce. Na dalším sedí voják na tanku, objímá figurínu s nasazenou černou podprsenkou a helmou a říká: „Našel jsem si krásnou ženu, vážný vztah v Gaze, skvělá žena.“

Jde o dvě z desítek podobných videí, která na sociálních sítích sdílel samozvaný palestinský reportér Younis Tirawi. To nejsledovanější z nich zhlédlo až půl milionu lidí. Agentura Reuters jej ohledně videí kontaktovala a obdržela od něj odkazy na původní příspěvky vojáků IDF. Dosud z videí sdílených na Instagramu a YouTube nezávisle verifikovala osm, což dokazuje, že jde o skutečný trend.

Izraelské obranné síly následně od Reuters obdržely žádost o vyjádření. Jejich mluvčí uvedl, že IDF vyšetřuje incidenty, které se odchylují od rozkazů a očekávaných hodnot jejích vojáků, a to zahrnuje i zprávy o videích nahraných na sociální sítě. Odmítl však potvrdit nebo vyvrátit, zda se IDF už zabývá právě těmito konkrétními videy.

„V případě pojetí podezření z trestné činnosti, jenž vyžaduje vyšetřování, se jej ujme vojenská policie,“ vysvětlil standardní proces mluvčí. „Je třeba ujasnit, že v některých z vyšetřovaných případů je stanoveno, že je vyjadřování nebo chování vojáků na videu nevhodné, a to je pak náležitě řešeno.“

Další příspěvky, které prošly autentifikací, zahrnují fotky vojáka osahávajícího zezadu poprsí výstavní figuríny nebo jeho spolubojovníka hrajícího si s polosvlečenou panenkou. Jiný voják zase pózuje s baleními spodního prádla rozprostřenými na posteli.

Izraelská kampaň v Gaze byla spuštěna jako odpověď na útok teroristického islamistického hnutí Hamás ze 7. října, který si vyžádal přibližně 1200 izraelských životů. Hamás navíc vzal dalších 253 lidí do zajetí, z nichž podle odhadů stále drží přibližně stovku. V průběhu konfliktu jsou ze sexuálního násilí obviňovány obě strany.

Tým expertů OSN ve zprávě z minulého měsíce uvedl, že jsou pádné důvody domnívat se, že součástí říjnového útoku Hamásu bylo i sexuální násilí včetně mnohočetných znásilnění. Dostalo se mu údajně i dostatku přesvědčivých informací o tom, že sexuálnímu násilí byli vystavováni i rukojmí Hamásu, což může stále pokračovat.

Izrael je na mezinárodní scéně častěji obviňován z uvrhování Gazy do hladomoru. Tentýž tým expertů, který vyhodnotil zprávy o sexuálním násilí páchaném Hamásem, ovšem také uvedl, že obdržel i zprávy o sexuálním násilí páchaném na Palestincích ze Západního břehu členy IDF. Obě strany konfliktu obvinění ze sexuálního násilí odmítají.

Videa a fotky se spodním prádlem se samozřejmě svou závažností ani zdaleka nepřibližují údajným zločinům páchaným na ženách 7. října, ale přesto by mohlo jít o porušení mezinárodního práva. Profesor práv z kanadské Královniny univerzity Ardi Imseis uvedl, že tyto příspěvky porušují článek 27 čtvrté ženevské úmluvy, kterým se řídí zacházení s civilisty ve válečném stavu.

Podle článku 27 mají civilisté nárok na respekt vůči jejich cti, rodinným právům, zvykům a obyčejům a musí být chráněni před urážkami. Čest žen má dle něj být obzvlášť chráněna. „Zveřejňování takových příspěvků ponižuje palestinské ženy a všechny ženy obecně,“ uvedla k závažnosti případu mluvčí Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Ravina Shamdasaniová.

Výběr článků

Načítám