Článek
„Počet mrtvých při izraelských úderech v oblasti Masjáfu stoupl na sedm, konkrétně na tři civilisty, včetně muže a jeho syna, kteří byli v autě, a čtyři neidentifikované vojáky,“ uvedla SOHR, která sídlí v Londýně, ale v Sýrii disponuje rozsáhlou sítí zdrojů.
Od roku 2011, kdy vypukla v Sýrii občanská válka, provedl Izrael stovky úderů zaměřených na síly prezidenta Bašára Asada a na proíránské skupiny, které v zemi působí a podporují Asadův režim. Teherán je věrným Asadovým spojencem a do Sýrie posílá své vojenské poradce, poznamenala AFP.
Nedělní útok, který dalších 15 osob zranil, zničil také vojenské budovy a střediska v okolí Masjáfu v centrální provincii Hamá. V této oblasti se nacházejí vědecká výzkumná centra, „v nichž jsou přítomny proíránské skupiny a odborníci na vývoj zbraní“, dodala nevládní organizace. SOHR upřesnila, že zaznělo 13 „silných výbuchů“.
Tohle může být váš konec, pohrozil izraelský ministr Palestinské samosprávě kvůli rezoluci OSN
Agentura Reuters s odvoláním na dva své zdroje z místních zpravodajských kruhů uvedla, že zasaženo bylo opakovaně významné vojenské výzkumné centrum pro výrobu chemických zbraní. Také podle Reuters zde sídlil tým íránských vojenských expertů, kteří se na výrobě těchto zbraní podílejí.
Zpravodajský web The Times of Israel napsal, že oblast Masjáfu byla v posledních letech opakovaně terčem Izraeli přisuzovaných útoků a nachází se zde Středisko vědeckých studií a výzkumu, známé pod zkratkami CERS či SSRC, které podle Izraele využívají íránské síly k výrobě naváděných raket země–země.
Syrská státní agentura SANA s odvoláním na vyjádření ředitele místní nemocnice předtím uvedla, že údery si vyžádaly pět mrtvých a 19 zraněných, z toho některých těžce.
„V neděli kolem 23:20 (22:20 SELČ) uskutečnil izraelský nepřítel vzdušnou agresi směrem ze severozápadního Libanonu, jejímž cílem bylo několik vojenských objektů v centrálním regionu,“ citovala SANA svůj vojenský zdroj. „Naše protivzdušná obrana některé z raket sestřelila,“ dodal tento zdroj.
Syrská státní média rovněž informovala, že v důsledku úderů vypukly dva rozsáhlé požáry, které se snaží zlikvidovat hasiči.
Izrael zprávy o jednotlivých útocích na území Sýrie obvykle nekomentuje a ani k nedělním úderům se bezprostředně nevyjádřil. Od říjnového teroristického útoku palestinského hnutí Hamás, podporovaného Íránem, Izrael vedle odvetné války proti Hamásu a jeho spojencům v Pásmu Gazy vystupňoval také údery na proíránské ozbrojené skupiny a s nimi spojené cíle na území Sýrie. Některé izraelské útoky míří i na syrskou protivzdušnou obranu a některé síly režimu prezidenta Bašára Asada.
Na konci srpna úder dronu na automobil poblíž libanonské hranice zabil tři členy teroristické organizace Palestinský islámský džihád a jednoho příslušníka libanonského šíitského hnutí Hizballáh. K tomuto úderu se izraelská armáda přihlásila, což je u útoků na území Sýrie poměrně vzácné.