Článek
V sobotu bylo možné na izraelských silnicích vidět kilometry dlouhé zástupy lidí, kteří s modrobílými vlajkami a protivládními popěvky zamířili do Jeruzaléma. Řada z nich byla na pochodu několik dní, než v sobotu dorazila do města, uvedla agentura Reuters. V parku nedaleko Knesetu pak postavili stanové městečko.
Počet protestujících v Jeruzalémě odhadl server Times of Moscow na 200 tisíc. Další desítky tisíc protestují v dalších městech, v Tel Avivu to má být kolem 100 tisíc lidí.
Protestní skupina zastupující vojáky v záloze oznámila, že na 10 tisíc vojáků rezervistů odmítá v rámci protestu nastoupit na dobrovolnou službu. Svědčí to o hloubce krize. Armáda byla považována vždy za apolitický tavicí kotel jinak politicky roztříštěné společnosti, všímá si Reuters.
Desítky bývalých šéfů bezpečnostních složek, včetně šéfů z armády, policie či Mosadu (někteří z nich dokonce sloužili přímo za Netanjahua), zveřejnili v sobotu otevřený dopis premiérovi, aby hlasování odvolal a rezervistům vyjádřili podporu.
Kontroverzní justiční reforma má omezit pravomoci nejvyššího soudu a posílit vliv vlády na jeho personální obsazení. Zatímco kritici vidí v reformě omezení demokracie, premiér Benjamin Netanjahu naopak tvrdí, že kompetence soudu jsou příliš rozsáhlé a současné rozložení sil mezi justicí, exekutivou a legislativou je nevyvážené.
Kneset bude o zákonu hlasovat v pondělí. Kritici reformy tvrdí, že zákon prochází legislativním procesem příliš rychle a otevře prostor pro zneužívání moci.