Článek
Nevoli svým dílem ale Rushdie vzbudil i v dalších muslimských zemích, mimo jiné právě v Pákistánu. Na mnoha místech této země pokračují protesty, jejichž účastníci provolávají hesla jako "Smrt Rushdiemu" a pálí jeho portréty.
Pákistánské ministerstvo zahraničí vysokému zástupci Británie sdělilo, že "Rushdie se méně proslavil svými literárními zásluhami a více útočnými a urážlivými spisy, které se hluboce dotýkají muslimů po celém světě". Udělení rytířského titulu také podle Islámábádu představuje "naprostý nedostatek soudnosti části britské vlády".
Podobná slova si vyslechl i britský velvyslanec v Íránu, který argumentoval tím, že jde o ocenění za zásluhy v oblasti kultury, a ne politiky.
Radikálové volají po spisovatelově smrti
Rushdieho Satanské verše, které vyšly v roce 1988, vyvolaly v mnoha muslimských zemích vlnu protestů, jež někde přerostly v násilnosti. Kritika z muslimských kruhů Rushdiemu vyčítala urážení koránu a proroka Mohameda. Íránská vláda se sice v roce 1998 od fatvy distancovala, nicméně militantní islámské skupiny i nadále volají po spisovatelově smrti.
Pákistánský parlament v pondělí jednomyslně schválil vládou podporovanou rezoluci, v níž požaduje, aby Británie zbavila Rushdieho titulu sir.
Islamistické strany na pátek svolaly protestní akce, které se mají konat po celém Pákistánu.