Článek
Nová raketa, kterou Teherán pojmenoval Fattáh (česky dobytí), podle agentury Reuters nejspíš zesílí obavy Západu ohledně íránského raketového programu. Podle íránské státní televize může střela zasáhnout „vyspělé protiraketové systémy nepřítele a představuje významný pokrok v této oblasti“.
„Dokáže obejít nejmodernější protiraketové systémy, které mají Spojené státy a sionistický režim včetně izraelského systému Železná kupole (Iron Dome),“ vychválila raketu podle agentury IRNA státní televize s tím, že dosahuje rychlosti až 15 tisíc kilometrů za hodinu.
The domestically-developed hypersonic missile "Fattah", #Iran IRGC's most recent achievement, was unveiled on Tuesday morning (June 6) in the presence of President Ebrahim Raisi. pic.twitter.com/wzwUTRR3ez
— IRNA News Agency (@IrnaEnglish) June 6, 2023
Raketa Fattáh je také vybavena pohyblivou sekundární tryskou a používá pevné pohonné látky, což jí umožňuje provádět různé manévry uvnitř i vně zemské atmosféry, uvedl list The Jerusalem Post s odvoláním na íránskou polooficiální agenturu Fars.
Generál Amir Ali Hadžízádeh, velitel leteckých sil íránských revolučních gard, už loni v listopadu podle listu prohlásil, že Írán vyvíjí hypersonickou raketu, která by mohla dosáhnout území Izraele za 400 sekund.
DETAILS OF FATTAH:
— Saeed (@Haman_Ten) June 6, 2023
Range: 1400 kilometers
Terminal velocity: 13-15 mach (18500 kilometer per hour)
Islamic beast of a weapon 🇵🇸🇱🇧🇵🇰🇮🇷🇮🇶🇳🇬 pic.twitter.com/PNIvpfDVkO
Obavy z íránských balistických raket byly jedním z důvodů, proč americký prezident Donald Trump v roce 2018 odstoupil od jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi z roku 2015. Trumpovi vadilo, že smlouva neřeší íránský balistický program.
Írán navzdory kritice ze strany Západu trvá na tom, že bude svůj „obranný raketový program“ dále rozvíjet. Západní vojenští analytici však tvrdí, že Teherán ve vyjádřeních o schopnostech svého arzenálu někdy přehání.
Hypersonické rakety úspěšně otestovaly USA, Rusko, Čína a Severní Korea.