Článek
Lež íránské státní televize odhalila na sociální síti X izraelská vláda. Její příspěvek zahrnoval záběry íránské reportáže spolu s původní zprávou z Chile o únorových požárech. Ty si v jihoamerické zemi vyžádaly 131 obětí, zatímco íránský útok neměl na svědomí žádné škody ani oběť na životě.
On the left: Iranian state media claiming this is footage from an Iranian missile which hit Israel.
— Israel ישראל 🇮🇱 (@Israel) April 14, 2024
On the right: the same footage from a fire in Chile in February.
𝐑𝐞𝐦𝐢𝐧𝐝𝐞𝐫 𝐭𝐨 𝐭𝐡𝐞 𝐈𝐫𝐚𝐧𝐢𝐚𝐧 𝐑𝐞𝐠𝐢𝐦𝐞: our defense systems intercepted 99% of their missiles. pic.twitter.com/xpLXGO3qd0
Podobné taktiky využívají i dezinformátoři na sociálních sítích. Snad o nejbizarnější záměně záběrů píše deník Bild. Tu provedl krajně pravicový americký influencer Jackson Hinkle, jenž svému více než milionu sledujících nasdílel video údajné „masové paniky“ v Izraeli. Následně však bylo odhaleno, že jde o týden staré záběry argentinských fanoušků bývalého člena One Direction Louise Tomlinsona před jeho hotelem v Buenos Aires.
This video, posted by Jackson Hinkle and others and viewed nearly 5 million times, claims to show "Israelis panicking" as Iran's missiles and drones reach Israel.
— Shayan Sardarizadeh (@Shayan86) April 14, 2024
in fact, it shows Louis Tomlinson fans near Four Seasons Hotel in Buenos Aires, Argentina last week; verified by… pic.twitter.com/11tX9bL0sh
Celkem Írán a jeho spojenci v Iráku a Jemenu o víkendu na Izrael vyslali přes 300 projektilů včetně 170 kamikadze dronů, 30 řízených střel a 110 balistických raket. Izraelský armádní mluvčí Daniel Hagari následně potvrdil, že jich bylo s pomocí USA, Francie a Jordánska 99 % sestřeleno.
Hagari to označil za „velmi významný strategický úspěch“, přičemž odmítl, že by ze strany Íránu šlo jen o naplánovanou ukázku síly, jež zároveň neměla napáchat žádné skutečné škody. „Myslím, že Írán chtěl dosáhnout výsledků, ale nepodařilo se mu to,“ řekl.