Článek
„Zabití Jamshida Sharmahda ukazuje, jak nelidský režim v Íránu vládne,“ vyjádřila se na sociální síti X k popravě německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, jež též uvedla, že bude mít poprava německého občana pro Teherán „vážné následky“. Německý kancléř Olaf Scholz nedělní popravu označil za skandál a řekl, že „Jamshid Sharmahd před soudem ani nedostal příležitost se proti obviněním hájit“.
Die Tötung von Jamshid Sharmahd zeigt, was für ein menschenverachtendes Regime dort herrscht: Ein Regime, das gegen seine Jugend, seine eigene Bevölkerung und ausländische Staatsangehörige mit dem Tod vorgeht. Auch unter der neuen Regierung ist in Iran niemand sicher. 3/3
— Außenministerin Annalena Baerbock (@ABaerbock) October 28, 2024
Sharmahd žil se svou rodinou v USA, než íránské úřady v srpnu 2020 oznámily jeho zatčení po „komplexní operaci“, k níž žádné další detaily neposkytly, uvádí BBC. Předpokládá se, že Sharmahda íránští agenti unesli v Dubaji, načež jej do Íránu dopravili skrz Omán. „Celý proces, včetně jeho zatčení, odsouzení a popravy, představuje vážné porušení mezinárodního zákona,“ vyjádřil se k záležitosti ředitel skupiny Íránská lidská práva Mahmood Amiry-Moghaddam.
Popraveného Írán loni odsoudil mimo jiné za přípravu 23 teroristických útoků, z nichž pět mělo být úspěšných. Mezi ty měl patřit i bombový útok na mešitu v Šírázu, kde v roce 2008 zemřelo 14 lidí. Tamní úřady také zveřejnily video Sharmahda se zavázanýma očima, jak se k obviněním přiznává.
Ceny ropy jdou dolů, protože Izrael neútočil na íránské rafinérie
Lidskoprávní skupina Amnesty International uvádí, že byl Sharmahd k přiznání donucen a rodině se svěřil, že byl v íránské vazbě mučen. Ve skutečnosti byl podle skupiny zodpovědný jen za to, že pro Tondar vytvořil webové stránky, kde organizace sdílí svá vyjádření.
Sharmahdova dcera Gazelle již měsíce požaduje, aby němečtí prokurátoři údajné špatné zacházení s jejím otcem ze strany íránské justice vyšetřili. „Pomalu ho zabíjejí na samotce v cele smrti. Pro mého tátu chtějí veřejnou popravu, aby vyslali hrůznou zprávu, že to mohou udělat komukoliv, kdo proti režimu promluví,“ řekla již loni v červenci poté, co jí bylo po dvou letech umožněno s otcem telefonicky promluvit.
Německo kvůli popravě povolalo na konzultace svého velvyslance v Íránu. Zástupce íránského velvyslanectví v Berlíně zase musel na kobereček na německém ministerstvu zahraničí.