Článek
O rezoluci vyloučit Írán po zbytek funkčního období do roku 2026 ze skupiny ve středu navečer hlasovalo 54 členů Ekonomické a sociální rady OSN (ECOSOC).
Írán společně s dalšími státy v pondělí zaslal dopis ECOSOCu, kde argumentoval, že středeční hlasování „nepochybně vytvoří nepříjemný precedent, který zabrání ostatním členským státům s jinými kulturami, zvyky a tradicemi (…) podílet se na aktivitách komisí“.
Dopis nabádal hlasující, aby pro rezoluci nehlasovali a vyhnuli se novému trendu vylučování suverénních států z orgánů OSN.
EU rozšířila sankce proti Teheránu za represe vůči demonstrantům a podporu Ruska
Jak upozorňuje agentura Reuters, pouze pět zemí podepsaných pod dopisem Íránu mohlo ve středu ve věci rezoluce hlasovat, neboť ostatní nejsou členy ECOSOCu.
V zemi od zářijové smrti mladé kurdské ženy Mahsy Amíníové zuří masivní protivládní protesty. Žena byla zadržena nyní už rozpuštěnou mravnostní policií za porušení pravidel nošení pokrývky hlavy.
Po třech dnech v kómatu v nemocnici Amíníová zemřela. Policisté jsou viněni z toho, že ženu bili obuškem do hlavy a mlátili jí hlavou o vozidlo. To však policie popírá a jako příčinu její smrti uvedla infarkt.
Bezpečnostní složky proti rozsáhlým protestům nadále tvrdě zakročují a zatýkají demonstranty.
Dva z nich už režim popravil. V pondělí Írán informoval, že muže viněného z ubodání dvou příslušníků bezpečnostních složek a zranění dalších čtyř popravil oběšením.