Hlavní obsah

Indové a Číňané se opět porvali na hranicích

Novinky,
Dillí/Peking

Indičtí a čínští vojáci utrpěli minulou středu zranění při dalším vzájemném střetu na sporné hranici v Himálajích v indickém státě Sikkim. Podle indických představitelů se čínští vojáci pokusili proniknout do oblasti Naku La. Podle listu The Guardian to svědčí o tom, že napětí mezi oběma jadernými mocnostmi nekleslo.

Foto: Adnan Abidi, Reuters

Indičtí vojáci při nácviku přehlídky

Článek

Indičtí představitelé uvedli, že se průnik podařilo zastavit a že šlo o menší potyčku. I když jsou zranění na obou stranách, nestřílelo se. V rámci snah omezit riziko většího konfliktu totiž nenosí v Himálajích vojáci ani jedné strany střelné zbraně. Házejí po sobě kamení, bijí se tyčemi a klacky a používají nože. Dohoda z roku 1996 zakazuje použití střelných zbraní a trhavin na hranici.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťan odmítl na tiskové konferenci střet jakkoli komentovat, ale vyzval Indii, aby se „zdržela jakýchkoli akcí, které by mohly eskalovat napětí nebo komplikovat situaci na hranici“. Ta je dlouhá 3500 km.

V pohraničním střetu s Čínou padlo dvacet indických vojáků, ani se nestřílelo

Svět

Napětí, které stoupalo od loňského května, vyvrcholilo v červnu, kdy při brutálním střetu v údolí Galván v oblasti Ladákh zahynulo dvacet indických vojáků a neupřesněné množství čínských. Na hranici ve východní části Ladákhu stojí od té doby na 100 tisíc čínských a indických vojáků, kteří tam působí v extrémních podmínkách, kdy v zimě klesá teplota pod minus 40 stupňů.

Vzhledem k počtu obětí se dokonce objevily spekulace, že má Čína nějakou energetickou zbraň, kterou v oblasti použila. [celá zpráva]

Čína v září obvinila Indii, že její voják na hranici střílel do vzduchu. Kdyby se to potvrdilo, bylo by to poprvé po 45 letech, kdy by se na hranici střílelo.

Čína se pochlubila energetickou zbraní

Svět

I když už probíhá deváté kolo rozhovorů mezi oběma zeměmi, zatím nebylo dosaženo dohody o snížení napětí na hranicích.

K jeho růstu naopak přispěly satelitní záběry zveřejněné indickou stanicí NDTV, které ukazují, že Čína vybudovala ve východní části sporné příhraniční oblasti východně od Bhútánu, kterou Indie považuje za okupovanou část státu Arunačál Pradéš, sto domů.

Čína popsala vesnici jako „stavbu na svém vlastním území“. Oblast oficiálně označila za svou v roce 2006. Indie tvrdí že Čína okupuje 38 000 kilometrů čtverečných indického území.

Výběr článků

Načítám