Hlavní obsah

Indie vypustila zkušebně raketu schopnou zasáhnout Čínu i Evropu

Dillí
Aktualizováno

Indie ve čtvrtek poprvé zkušebně vypustila raketu dlouhého doletu Agni-V, která jako první v indickém arzenálu je s to zasáhnout jadernou hlavicí nejen města v Číně jako Peking či Šanghaj, ale i v Evropě. S odvoláním na indické televize, které ukázaly vystřelení rakety, o tom informovaly zahraniční agentury.

Foto: Profimedia.cz

Indie vypustila raketu dlouhého doletu Agni-V.

Článek

Raketa byla podle indických médií vypálena krátce po 8:00 místního času z Wheelerova ostrova u východního pobřeží Indie. Indické úřady krátce poté prohlásily, že zkouška rakety byla úspěšná. Raketa splnila všechny záměry mise, zasáhla cíl velmi přesně, citovala agentura Reuters představitele projektu.

"Odpálení bylo dokonalé. Splnilo všechny požadavky a raketa zasáhla předem vybraný cíl," řekl ředitel zkoušky S. P. Das. Cíl ležel u Indonésie.

Podle indického analytika Rahúla Bediho bude možné novou raketu o doletu 5000 kilometrů, která může nést půldruhatunovou hlavici, zařadit do arzenálu armády nejdříve v roce 2014. Do té doby musí projít ještě čtyřmi či pěti dalšími testy.

Západ neprotestoval

Předem avizovaný test rakety se nesetkal s kritikou západních zemí. Nespokojenost vyjádřila Čína. NATO ve středu uvedlo, že Indii nepovažuje za hrozbu.

Podle Reuters tak Indie jako nová asijská velmoc směřuje do elitního klubu zemí, které mají mezikontinentální vojenské jaderné prostředky. Usuzuje se, že podobnou výzbroj mají zatím jen USA, Francie, Rusko, Británie, Čína, asi i Izrael. Raketa Agni-V má dolet 5000 kilometrů a je největší oporou snahy Indie především čelit regionální dominanci Číny.

"Bude to významný krok pro strategický potenciál Indie," prohlásil před testem Ravi Gupta, mluvčí indické Organizace pro obranný výzkum a rozvoj, která raketu vyvinula. Indie chtěla vypálit novou raketu ve středu, ale odložila to na čtvrtek kvůli nepřízni počasí.

Indie a Čína jsou ve sporu o hranice

Čína v raketovém závodě před Indií dosud vede; disponuje mezikontinentálními balistickými raketami, které jsou schopné zasáhnout celé indické území. V současnosti raketa s nejdelším doletem v arzenálu Indie je Agni-3 s dosahem 3500 kilometrů a k velkým čínským městům by nedolétla.

Indie s Čínou v roce 1962 vedla válku a stále s ní vede spor o hraniční linie. Dillí Peking také podezřívá, že se v posledních letech snaží zvýšit svůj vliv v Indickém oceánu.

"Zatímco Čína Indii skutečně za hrozbu v jakémkoliv směru nepovažuje, Indie prostě takto nemyslí," upozornil Bedi.

Indie má arzenál schopný zasáhnout celé území svého dlouhodobého rivala Pákistánu, v posledních letech se ale soustředí na tušenou čínskou hrozbu. Od letoška má k dispozici ruskou ponorku a měla by brzy také obdržet svou první letadlovou loď, vylepšené plavidlo ze sovětské éry.

Vláda zdůrazňuje, že veškerý arzenál nepředstavuje hrozbu. "Vyhlásili jsme politiku 'ne prvního použití'. (...) Od nás nejde hrozba proti nikomu," prohlásil Gupta. "Naše raketové systémy jsou pouze pro odstrašení a zajištění bezpečnostních potřeb a nejsou zaměřené na nějakou určitou zemi," zdůraznil.

Třístupňová raketa Agni-V využívá pevné palivo a dokáže nést jadernou hlavici o váze až 1,5 tuny. Je vysoká 17,5 metru, startovací váha je 50 tun. Je schopná nést několik hlavic, ale i vynést satelit na oběžnou dráhu.

Související témata:

Výběr článků

Načítám