Článek
Podle deníku The Guardian mnozí považují znovuzvolení současného premiéra Módího za předem jasné, protože dekádu po převzetí úřadu je v zemi stále velmi populární. Jeho rivalové jsou naopak v silně nevýhodné pozici. Oslabují je jak vnitřní boje mezi sebou, tak trestní vyšetřování, která jsou podle Módího kritiků politicky motivovaná.
„Vezmeme demokracii do každého koutu země,“ řekl nejvyšší volební komisař Rajiv Kumar na tiskové konferenci v Novém Dillí. „Slibujeme, že národní volby provedeme tak (…), že pro celý svět zůstaneme symbolem demokracie.“
Hlasování bude rozděleno do sedmi fází, přičemž první začne 19. dubna a poslední 1. června. Výsledky se sečtou 4. června a jejich ohlášení se očekává tentýž den. Volit v Indii může až 970 milionů lidí, což je víc než populace Evropské unie, Spojených států a Ruska dohromady. V provozu bude více než milion volebních místností a provozovat je bude 15 milionů zaměstnanců.
Módí naštval Peking. Navštívil oblast, která podle Číny patří k Tibetu
Třiasedmdesátiletý Módí, který je hlavou vládnoucí Indické lidové strany (Bháratíja džantá), se pokusí o zopakování jasných výher z let 2014 a 2019, které si zajistil silnou agitací na nejrozšířenější náboženství v zemi, hinduismus.
To je hlavní charakteristika i jeho současné volební kampaně. V lednu v městě Ajódhja slavnostně otevřel chrám zasvěcený Rámovi na místě, kde hinduističtí fanatici srovnali se zemí staletí starou mešitu. Naplnil tak dlouhodobý požadavek hinduistických aktivistů a celou událost doprovázely oslavy v ulicích.