Článek
"Indie dokázala dosáhnout Marsu. Gratuluji vám všem v celé zemi. Dnes se píše historie," oznámil předseda indické vlády Naréndra Módí.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Indie vyslala robotickou sondu na 780 miliónů kilometrů dlouhou pouť loni na začátku prosince a na středu stanovila její přílet k sousední planetě.
Indie se po USA, Rusku a Evropě reprezentované vesmírnou agenturou ESA stala teprve čtvrtou kosmickou velmocí, která k Marsu dorazila. Mise byla pro Dillí prestižní hlavně kvůli vesmírnému soutěžení s Čínou, jejíž pokus vyslat kosmickou loď Jing-chuo 1 k rudé planetě ztroskotal v roce 2011 na technických problémech.
Experti oceňují misi zvláště kvůli jejím nákladům, které jsou ve srovnání s předešlými projekty nesrovnatelně levnější, když vyšly na 74 milionů dolarů (1,59 miliardy korun).
Sonda má nyní nejméně šest měsíců pomocí svých pěti přístrojů studovat atmosféru Marsu, jakož i jeho topografii a nerostné složení. Především má hledat důkazy o výskytu metanu.