Článek
Ceremoniálu se zúčastnil premiér Naréndra Módí a tisíce dalších hostů, včetně indických filmových hvězd, slavných hráčů kriketu či průmyslníků. Opoziční představitelé naopak událost bojkotovali a obvinili Módího, že se ji snaží využít ke svým politickým cílům, informoval zpravodajský server BBC.
Hinduisté věří, že Ajódhja je rodištěm legendárního prince Rámy, který je vtělením boha Višnua. V minulosti stál v tomto městě na severu Indie hinduistický chrám, v 16. století ho ale zbořili muslimové, kteří tam postavili mešitu. V roce 1992 ji hinduistický dav zničil, čímž vyvolal v Indii sérii krvavých konfliktů. V roce 2019 indický nejvyšší soud rozhodl, že posvátné místo patří hinduistům a v následujícím roce byl položen základní kámen Rámova chrámu.
Pondělní asi hodinový ceremoniál otevření chrámu přenášela živě televize. „22. leden 2024 není jen datum v kalendáři, ale ohlašuje začátek nové éry,“ prohlásil předseda indické vlády. Třípodlažní chrám z růžového pískovce a černé žuly, jehož stavba vyjde podle odhadů na 217 milionů dolarů (4,9 miliardy Kč), by měl být zcela hotov do konce letošního roku.
Policie rozehnala tisíce hinduistů žádajících nový chrám
Módího Indická lidová strana (BJP) prosazovala výstavbu chrámu více než 30 let. Premiérovi političtí rivalové tvrdí, že jeho hinduistická nacionalistická strana se bude v blížících se parlamentních volbách snažit získat hlasy ve jménu chrámu. Hinduisté představují v Indii asi 80 procent obyvatelstva, připomíná server BBC News.
V Ajódhji, kde žije asi 55 tisíc lidí, před začátkem a po dobu slavnostního obřadu hlídkovaly tisíce policistů. Premiér Módí apeloval na poutníky, aby se nevydávali do města, a předešli tak jeho přeplnění. Premiér věřící vyzval, aby ceremoniál sledovali raději v televizi. V indických státech, kde vládne BJP, byly z tohoto důvodu v pondělí uzavřeny školy a vyhlášeno půldenní či celodenní pracovní volno.
Mnozí z asi 200 milionů indických muslimů, kteří se obávají stupňování nábožensky motivovaného násilí, ceremoniál sledovali s obavami. Dvaapadesátiletý Muhammad Šahíd agentuře AFP řekl, že při násilnostech v roce 1992 zahynul i jeho otec; dav hinduistů ho upálil zaživa. „Chrám pro mě nesymbolizuje nic jiného než smrt a zkázu,“ prohlásil.
Úřady očekávají, že po dostavbě chrámu bude Ajódhju denně navštěvovat přes 150 tisíc lidí. Ve městě bylo v posledních týdnech otevřeno nové letiště a vlakové nádraží, vyrostlo zde také několik nových hotelů a ty existující byly renovovány. Vláda vyčlenila na oživení kdysi klidného poutního města Ajódhja 3,85 miliardy dolarů (87,6 miliardy Kč), napsal server BBC News.