Článek
„Pokud jde o probíhající konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, jsme v pravidelném kontaktu. Jak jsem již řekl dříve, věříme, že problémy je třeba řešit mírovými prostředky, a plně podporujeme brzké obnovení míru a stability. Ve všech našich snahách dáváme přednost lidstvu a jsme připraveni poskytnout jakoukoli možnou pomoc v budoucnu,“ řekl Módí podle agentury RIA Novosti.
„Rusko-indické vztahy představují zvláště privilegované strategické partnerství a nadále se aktivně rozvíjejí,“ řekl Putin v krátkém prohlášení, které podle AFP odvysílala ruská televize.
RIA Novosti v této souvislosti připomněla dřívější vyjádření indického ministra zahraničí Subrahmanyama Jaishankara, který prohlásil, že Indie je jednou z mála zemí, které mohou mluvit jak s Ruskem, tak s Ukrajinou. „Když Jaishankar jmenoval Módího úspěchy během prvních 100 dnů jeho třetího funkčního období ve funkci premiéra, řekl, že jeho návštěvy Moskvy a Kyjeva byly nejdůležitějšími kroky, které během té doby podnikl,“ uvedla RIA Novosti.
Indie popřela, že by na Ukrajinu přes Evropu proudila její munice
Indie nedávno popřela informace o tom, že by na Ukrajinu proudila přes Českou republiku a Itálii její dělostřelecká munice. Zprávu, která rozlítila Kreml, označila za spekulativní a zavádějící.
Co se indického postoje ke konfliktu na Ukrajině týká, Indie se ve snaze udržet si dobré vztahy s Kremlem zdržuje přímé kritiky agresora, což mnoha západním velmocem vadí. Na druhou stranu však Dillí často hovoří o důležitosti územní celistvosti a suverenity národů. Opakovaně též vyzývá k diplomacii a ukončení války jednáním.
Rusko je pro Indii i navzdory sankcím důležitým obchodním a obranným partnerem. Je jejím největším dodavatelem ropy a poskytuje Dillí asi 60 % vybavení jeho obranného sektoru.
Módí navštívil Rusko ve dnech 8. až 9. července, byla to jeho první cesta do Ruské federace po pěti letech. Setkal se s Putinem v neformálním prostředí v Novo-Ogarjevu. 23. srpna navštívil indický premiér Ukrajinu, kde jednal s Volodymyrem Zelenským.
Organizace BRICS je někdy pokládána za konkurenta skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7. Kromě Ruska a nejlidnatější země světa Indie sdružuje Čínu, Brazílii či Jihoafrickou republiku a od letoška další země, včetně Íránu či Spojených arabských emirátů.