Článek
"Nejméně jeden člověk zahynul, když byl zasažen padajícím stromem při evakuaci po zemětřesení," uvedl úředník z okresu Severní Bengkulu Salamun Haris. "Tucty dalších lidí byli v poškozených budovách zraněny," dodal s tím, že počty teprve budou upřesněny.
Indonéská televize Global TV informovala, že v hlavním městě provincie Západni Sumatra Padangu a v Mokomuku spadlo několik domů. Přerušeno bylo údajně i telefonické spojení a dodávky elektřiny. Podle televize Metro TV některé budovy v Padangu dokonce začaly hořet.
První otřes půdy přišel v 18:10 (13:10 SELČ) místního času, epicentrum mělo zemětřesení asi 100 kilometrů na jihozápad od města Bengkulu na ostrově Sumatra a hypocentrum asi15 kilometrů pod mořským dnem, uvedl Americký geologický institut.
Dvě varování před tsunami
První varování před tsunami bylo odvoláno po dvou hodinách. Po druhém otřesu o síle 6,6 stupně bylo varování vydáno znovu pro Indonésii, Srí Lanku, Thajsko, Maledivy a indické souostroví Andamany a Nikobary.
V indonéském hlavním městě Jakarta se otřásaly domy, některé úřady byly evakuovány. "Bylo docela silné a lidé z vysokých budov byli evakuováni," uvedl k zemětřesení producent CNN Andy Sapura, který byl v hlavním městě. Podle reportéra listu Financial Times Johna Aglionbyho "se začala třást okna i židle." Pro jistotu opustil místnost v 16. patře.
Horší byla situace na Sumatře v Bengkulu. "Mohli jste vidět silnice jak se vlní, lidé mohli jen obtížně chodit, tak jen leželi na cestě," uvedl místní novinář Zulkifli Lubis.
Evakuovány byly také vysoké budovy v Singapuru, Thajsku a Malajsii.
Podle BBC se jednalo o nejsilnější otřes v Indonésii od roku 2004. V zemi panují obavy z opakování scénáře z prosince 2004. Vlna tsunami způsobená podmořským zemětřesení tehdy v regionu jihovýchodní Asie zabila přes 200 000 lidí, včetně občanů ČR.