Článek
Evergrande nevyplatil v září svým věřitelům výnosy z čínských i dolarových dluhopisů ve výši 131 milionů dolarů. [celá zpráva]
Předpokládá se, že společnost nevyplatí ani výnosy ze zahraničních dluhopisů, které jsou splatné do pondělní newyorské půlnoci, protože upřednostní čínské věřitele a dokončení 1,6 milionu rozestavěných bytů. Věřitelé už v pátek uvedli, že firma „nevede rozumný dialog“.
Problémy však nemá jen tento jediný čínský developer, s jehož akciemi už není od 4. října možné obchodovat.
Minulý týden nesplatil 206 milionů dolarů z úvěru developer Fantasia Holding Group. V tomto případě nejde o výnosy z dluhopisů, nýbrž o zbytek půlmiliardového úvěru, u kterého se nedá uplatnit odklad. Šanghajská burza pozastavila obchodování s dluhopisy této společnosti, které začaly rychle ztrácet na hodnotě. Ze stejného důvodu se minulý měsíc přestalo obchodovat s dluhopisy od firmy Evergrande.
Neplatí ani další developeři
Čínská firma Modern Lands, která je kótovaná na hongkongské burze, požádala v pondělí o tříměsíční odklad výplaty výnosů z 25. října na 25. ledna. Týkají se dluhopisů o objemu 250 milionů dolarů. Má to zabránit poklesu likvidity a případnému krachu a umožnit předčasné splacení úvěru ve výši 87,5 milionu dolarů. Akcie této společnosti ztratily na burze za posledního půl roku polovinu své hodnoty.
Pozastavení obchodů a tlak regulátorů, aby se zvýšil kapitál developerů, ukazuje na snahu Číny bránit růstu realitní bubliny. V srpnu loňského roku Čínská národní banka začala uplatňovat novou politiku tří červených linií, která omezuje zadlužení developerů a omezuje jejich možnosti si dále půjčovat, jsou-li předlužení. To vedlo u mnohých z nich k výprodeji nemovitostí.
Obavy vzbuzuje případný pád firmy Evergrande s hodnotou 300 miliard dolarů, protože by to postihlo mnoho lidí, kteří do ní vložili peníze na byty, jež měla postavit. Mohlo by to tvrdě dopadnout na její četné dodavatele.