Článek
Letiště v Hongkongu patří k nejrušnějším na světě. Podle BBC bylo zatím zrušeno na dvě stě letů, z valné většiny jsou to lety místních dopravců Cathay Pacific a Hong Kong Airlines. Vedení letiště ale apeluje na cestující, aby se spojili se svými leteckými společnostmi a zjistili aktuální stav letu.
Mnozí cestující mají ale problém dostat se na letiště, protože aktivisté se snažili zablokovat železniční trať.
BBC s odkazem na informace organizátorů protestů napsala, že demonstrací a pondělní stávky se měli účastnit dokonce státní zaměstnanci, kteří mají nařízeno být politicky neutrální.
Protesty dostaly Hongkong na „pokraj velmi nebezpečné situace”, uvedla správkyně Hongkongu Carrie Lamová. Vláda bude podle jejích slov při nastolení veřejného pořádku jednat rozhodně.
Protesty proti místní čínské správě, kterou demonstranti viní z omezování demokracie, trvají již několik týdnů. Carrie Lamová varovala aktivisty na pondělní tiskové konferenci, že protesty dostávají Hongkong na cestu, „z níž nebude návratu a mohou výrazně poškodit ekonomiku města“.
Někteří obyvatelé města kvůli protestům zavírají své obchody a turisté se vyhýbají proslulým obchodním čtvrtím, napsala agentura Reuters.
Lidé začali původně protestovat na počátku června proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Carrie Lamová po protestech nakonec pozastavila. Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují demokratické reformy v této bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu.