Článek
„Nyní, vzhledem k místní situaci, nemůže žádná soudná osoba říci, že si Hongkong vzhledem k Číně udržuje vysoký stupeň autonomie,” uvedl Pompeo. Zhodnotil tak současnou situaci, kdy se Čína stále více snaží zasahovat do postavení Hongkongu.
Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.
Pokud by se změnil dosavadní status, mělo by to dalekosáhlé důsledky pro obyvatele i místní společnosti. Například americké sankce uvalené na Čínu se dosud nevztahují na dovoz z Hongkongu. Pokud by nastala změna, významně by to ovlivnilo hongkongské finanční centrum, které je současně velmi důležité pro komunistickou Čínu.
Hanobení čínské hymny jako trestný čin? V Hongkongu protestují, 300 zadržených
Americká vláda nedávno vyjádřila obavy z návrhů zákonů, které podle názoru některých analytiků významně ovlivňují svobody Hongkongu. Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa například v úterý uvedla, že budoucnost Hongkongu jako finančního střediska čínské plány významně ohrožují.
Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. V současné době je provincie spravována podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.
Po snaze prosadit zákon, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny, vypukly loni v červnu v Hongkongu rozsáhlé protesty. Ty se postupně změnily v demonstrace za demokratické reformy a zachování nezávislosti.