Článek
Vrchní velitel barmské armády Min Aun Hlain, který se chopil moci v únoru 2021, kdy armáda svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti - za nucené deportace a brutální represe vůči menšinové komunitě Rohingů.
V uplynulých letech zhruba milion příslušníků této skupiny uprchl do sousedního Bangladéše. Khan z bangladéšského uprchlického tábora ve středu vzkázal, že ICC hodlá v dohledné době vznést další obvinění a požádat o více zatykačů na barmské vojenské lídry.
Soud v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Netanjahua
„Společně se všemi našimi partnery tím chceme ukázat, že Rohingové nebyli zapomenuti. Že mají, stejně jako všichni lidé na celém světě, právo být chráněni zákonem,“ řekl britský právník.
Vedení vojenské barmské junty se k úmyslu soudu zatím nevyjádřilo. Rohingové v převážně buddhistické Barmě čelí od převratu systematickému pronásledování, které zahrnuje zabíjení, znásilňování a zapalování obydlí.
Mezinárodní trestní soud (ICC) je první stálá instituce svého druhu s celosvětovou působností, která stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Sídlí v nizozemském Haagu. Je to nezávislá instituce, nejde o soud OSN.
Mimo jiné loni vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.
Tento měsíc ICC oznámil, že vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta kvůli obvinění z válečných zločinů spáchaných v Pásmu Gazy. Khan v květnu požádal také o příkaz k zadržení vůdce teroristické organizace Hamás Ismáíla Haníji, šéfa jeho vojenského křídla Muhammada Dífa a šéfa organizace v Pásmu Gazy Jahjáa Sinvára. Přinejmenším dva z nich ale mezitím zemřeli při vojenských operacích izraelské armády.