Článek
Ve sdělení není zmíněn covid-19. Uvádí, že respirační nemoci včetně nachlazení se aktuálně šíří.
Obyvatelům je nařízeno zůstat doma až do nedělního večera a několikrát denně si měřit teplotu. Jde o první lockdown po osmi měsících. Během něj by však měly dál fungovat továrny a přerušena by neměla být ani práce na velkých stavbách.
Protože o lockdownu severokorejská média zatím oficiálně neinformovala, není jasné, jestli se opatření týká i nějakých dalších měst.
Podobné nařízení bylo vydáno v květnu 2022, kdy se v Severní Koreji začaly objevovat první případy covidu-19. Loni nebylo uvedeno, jak dlouho měla uzávěra trvat, byly to ale asi dva týdny.
Největší oslavy nového lunárního roku od začátku pandemie
Za informace o epidemii trest smrti
Podle serveru si obyvatelé severokorejského hlavního města dělali tento týden na poslední chvíli zásoby potravin i léků. Úřady také pohrozily trestem smrti těm, kdo budou šířit fámy o epidemii a prodávat na černém trhu nebezpečné léky. Jejich rodiny by byly vypovězeny z metropole.
V úterý státní tisková agentura KCNA oznámila, že v Kesongu zesílila veřejná kampaň, aby „všichni pracující dobrovolně dodržovali protiepidemická opatření v práci i v životě“.
I když Pchjongjang nezmínil covid-19, je velmi pravděpodobné, že by se tam mohl rozšířit z Číny, která od prosincového uvolnění restrikcí čelí rychle se šířící epidemii této nemoci.
KLDR dlouho nepřiznávala, že by v zemi objevil koronavirus. První případy covidu-19 přiznala až loni, ale v srpnu ohlásila vítězství nad virem.
Země nikdy neoznámila, kolik lidí se nakazilo koronavirem SARS-CoV-2, protože nikdy nezavedla rozsáhlé testování, neboť ani neměla dost testů.
Místo toho uváděla denní počty pacientů s horečkou, která je jedním z projevů nemoci. Do 29. července, kdy statistiku přestala zveřejňovat, jich bylo 4,77 milionu.
Státní média dál informovala o protipandemických opatřeních v rámci boje s respiračními onemocněními včetně chřipky.