Článek
Demonstranti po zasahujících policistech házeli klacky a kamení, zapalovali popelnice. Policie nasadila vodní děla, což je podle agentury AP v Argentině velmi výjimečné.
Mileiova pravicová vláda si buduje image tvrdého bojovníka proti zločinu. V prosinci přijala nová opatření, která dávají bezpečnostním složkám právo zatýkat a rozhánět demonstranty, kteří blokují silnice. Milei také pohrozil, že demonstrantům, kteří omezují dopravu, odebere sociální dávky. Odborníci OSN na lidská práva prezidentovy plány označily za porušení občanských práv.
Inflace v Argentině dosahuje 276 procent a mnozí obyvatelé jihoamerické země se propadají do chudoby. Stále častěji se proto uchylují do veřejných vývařoven, které provozují levicové politické strany a charitativní organizace.
Protest svolaly odborové svazy zaměstnanců, podle nichž „jediné, co vláda lidem nabízí, je plánovaná bída“.
Argentinu v posledních týdnech zachvátila vlna stávek a protestů. Na čtvrtek plánují stávku řidiči autobusů.
Argentinský prezident označil svůj kolumbijský protějšek za vraždícího teroristu. Bogota vyhodila diplomaty
Milei se stal prezidentem 10. prosince, jeho první tři měsíce ve funkci byly ve znamení škrtů ve státní zprávě, devalvace domácí měny peso, růstu chudoby a silných protestů, psal španělský a argentinský tisk. Milei nařídil snížit či zrušit mnohé dotace ve vědě, kultuře a hromadné dopravě či pozastavit některé vládní investice. Podle agentury AFP se mu podařilo seškrtat ve státní správě až 50 tisíc pracovních míst. Milei nemá v parlamentu většinu, což brzdí některé jeho ambice.
BALAS CONTRA EL HAMBRE EN ARGENTINA
— Radio Plaza de La Dignidad Oficial (@RplazaDignidad) April 10, 2024
En Buenos Aires por lo menos 7 detenidos. Cientos de represores armadxs dan con todo a las personas que van a pedir comida para los comedores.
Represión contra un pedido de alimentos del Frente piquetero unido.
Fuente: Resumen Latinoamericano pic.twitter.com/bACf7o3jl3