Článek
Letadlo směřující z indonéského hlavního města Jakarta vzplálo během přistávacího manévru ve městě Yogyakarta na ostrově Jáva. Na palubě letadla bylo sedm členů posádky a 133 cestujících, mezi nimi také osm Australanů a několik Korejců a Japonců.
Letadlo se údajně před přistáním velmi silně zatřáslo. Po přistání někteří cestující viděli, že ze stroje jde kouř. Jedna žena popsala, že jakmile kouř ucítila, pomohla kamarádce dostat se ven z letadla na přistávací plochu. Po několika momentech letadlo explodovalo a začalo hořet. Z letadla se zřejmě nepodařilo dostat těm cestujícím, kteří seděli v přední části.
Přeživší popisovali útěk únikovými východy
Lidé, kterým se podařilo letadlo opustit, ještě než se po jeho palubě přehnaly plameny, popsali svůj dramatický únik. "Někteří pasažéři si chtěli vzít s sebou příruční zavazadlo. Křičel jsem na ně: Běžte ven, běžte ven. Letadlo bylo plné kouře. Skočil jsem z dvoumetrové výšky a dopadl do rýžového pole," řekl agentuře Reuters jeden z cestujících.
Stroj letěl z Jakarty do Yogyakarty.
Stroj zřejmě letěl příliš rychle
Záchranáři z trosek letadla vyprostili 22 mrtvých těl, přičemž původně upozorňovali, že počet obětí bude zřejmě vyšší. Stále se totiž postrádalo dalších 23 osob, mezi nimi několik australských novinářů a diplomatů, kteří měli v Indonésii doprovázet na návštěvě australského ministra zahraničí Alexandra Downera. Downer na palubě nebyl, do Yogyakarty měl přiletět jiným strojem.
Dle ředitele letiště v Yogyakartě se při přistání letadla vznítilo přední kolo, a letadlo tak přejelo přistávací plochu a narazilo do ochranného plotu. Z letadla prý vypadl motor a trup během několika okamžiků vzplál. Stroj nakonec skončil v blízkém rýžovém poli.
Velitel letectva v Yogyakartě se domnívá, že letadlo přejelo runway především proto, že na ni nalétávalo příliš rychle.
Vyšetřovatelé již v troskách stroje nalezli tzv. černou skříňkou. Záznam z ní bude nyní zaslán do Austrálie nebo Spojených států k posouzení příčin havárie odborníky.