Článek
K tragédii mělo podle zpravodajských služeb dojít 21. srpna při plnění mise ve Žlutém moři.
„K incidentu došlo v 8:12 hodin místního času, měl za následek smrt 55 členů posádky: 22 důstojníků, 7 důstojnických kadetů, 9 poddůstojníků a 17 námořníků. Mezi mrtvými je i kapitán plukovník Süe Jung-Pcheng,“ cituje britský deník údajnou tajnou zprávu britského námořnictva.
Smrt způsobena hypoxií
„Podle našich informací byla smrt způsobena hypoxií v důsledku systémové závady na ponorce. Ponorka narazila na řetězovou a kotevní překážku, kterou čínské námořnictvo používá k zachycení amerických a spojeneckých ponorek,“ má dále uvádět dokument, který není veřejně k dispozici.
Státní tajemství: Kreml mlčí ohledně nehody ruského batyskafu, při které zahynulo 14 lidí
Tato nehoda měla mít za následek selhání systémů ponorky. „Palubní kyslíkový systém po katastrofální poruše otrávil posádku,“ vysvětluje úmrtí námořníků zpráva britského námořnictva. Oprava a následné vynoření plavidla prý trvaly šest hodin.
55 Chinese Sailors including the Captain of the Submarine 093-417, Colonel Xue Yong-Peng are reported to have been Killed in August after a Type-093 Nuclear-Powered Attack Submarine with the People’s Liberation Army Navy was claimed to have become stuck inside of a Chinese… pic.twitter.com/4AYrrffpT8
— OSINTdefender (@sentdefender) October 4, 2023
Britský deník oslovil nejmenovaného člena posádky jedné britské ponorky, který uvedl, že je pravděpodobné, že k tomuto incidentu došlo.
„Pokud byli uvězněni na síťovém systému a baterie ponorky se vybíjely, pak nakonec mohly selhat čističky vzduchu a systémy na úpravu vzduchu,“ řekl. „(Čističky) by se vrátily k sekundárním systémům a následně by pravděpodobně selhaly při udržování vzduchu, což by vedlo k udušení nebo otravě,“ dodal.
Šest takových ponorek
Čínské jaderné ponorky typu 093 jsou ve službě Námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády od roku 2006. Podle neoficiálních informací má Čína k dispozici šest těchto ponorek, které jsou vybaveny šesti 533mm torpédomety.
Peking ovšem podle britské deníku jakékoli spekulace o potopení čínské jaderné ponorky odmítá a označuje je za „zcela nepravdivé“.
Z dostupných zdrojů nelze nijak ověřit, zda k havárii a smrti čínských námořníků skutečně došlo.