Článek
Zadržení jsou podezřelí z pořádání nepovoleného shromáždění. Nejméně tři byli obviněni, že u sebe měli zápalné láhve. Původně se měli demonstranti sejít před budovou parlamentu, kde se měl probírat zákon o hymně, který je už ve druhém čtení.
Nově by hanobení čínské národní hymny známé jako pochod dobrovolníků mělo být trestným činem. Za urážku či zneužití hymny pro komerční účely bude v případě schválení normy hrozit až tříleté vězení nebo pokuta 50 000 hongkongských dolarů (159 000 korun).
Hongkong nemá vlastní hymnu, a tak se při sportovních utkáních mnohdy hraje čínská. Hongkongští fotbaloví fanoušci jsou ale známí tím, že při čínské hymně často pískají a bučí. Hongkongský fotbalový svaz se za to v minulosti dočkal i pokuty od Mezinárodní fotbalové federace (FIFA).
Protesty po městě
Protože budovu parlamentu střežily stovky policistů a byla kolem ní vztyčena dva metry vysoká bariéra napuštěná vodou, uskutečnily se protesty v jiných částech města. Demonstranti zablokovali rušné oblasti centra Bay a Causeway Bay, kde byly střety nejtvrdší. Police uvedla, že právě tam zadržela 180 lidí.
Dalších šedesát osob bylo zadrženo ve čtvrti Mong Kok na poloostrově Kowloon, která se stala jedním z center loňských demonstrací. I tam protestující blokovali dopravu. Padesát osob bylo zadrženo ve Wan Chai. Mnoho bank, obchodů a kanceláří kvůli nepokojům zavřelo dříve.
V nákupním středisku v centru města demonstranti skandovali „Osvoboďte Hongkong!“ a „Jedinou cestou je nezávislost Hongkongu!“.
Čína chce trestat separatismus
Po několikaměsíční pauze způsobené koronavirovou krizí vypukly v Hongkongu protesty opět minulý týden. Jejich spouštěčem byl nesouhlas s plánem pevninské Číny prosadit zákon o národní bezpečnosti na území Hongkongu. Má zabránit „podvratné činnosti a separatistickým aktivitám“.
Aktivisté se obávají, že by norma mohla omezit svobodu v Hongkongu. Podle agentury AP zákon pravděpodobně ve čtvrtek schválí plenární zasedání čínského parlamentu.
Peking chce v Hongkongu trestat separatismus, akcie padají
Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. V současné době je provincie spravována podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.
Policie v Hongkongu rozehnala demonstraci slzným plynem
V červnu minulého roku propukly v Hongkongu protesty původně proti návrhu zákona, který měl umožňovat vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Postupně ale aktivisté rozšířili své požadavky na obecnější demokratické reformy a demonstrace pokračovaly mnoho měsíců.