Článek
Do věznice o víkendu vnikly ozbrojené gangy a osvobodily většinu z přibližně čtyř tisíc mužů, kteří zde byli uvězněni. Podle místních ve věznici v neděli ráno zůstávalo už jen asi sto vězňů.
„Policii bylo nařízeno, aby použila všechny dostupné zákonné prostředky k prosazení zákazu vycházení a zadržení všech pachatelů,“ stojí podle agentury The Associated Press (AP) v prohlášení ministra financí Patricka Boiverta, který taktéž zastává funkci premiéra.
„Udělali jsme úkryt, spoustu výstřelů, báli jsme se o život. My Kolumbijci nikomu nic nedlužíme. Zůstali jsme ve svých celách,“ citovala agentura AP jednoho z vězňů.
Další vylíčili, že kolem vězení byla „spousta mrtvých“.
Haitská fotbalová federace dále uvedla, že ozbrojenci obsadili a poničili nejlepší fotbalový stadion v zemi a jednoho ze zaměstnanců drželi několik hodin jako rukojmí.
V několika čtvrtích hlavního města byla hlášena střelba. Internetové služby pro mnoho obyvatel byly přerušeny, protože podle hlavní haitské mobilní sítě bylo během řádění přerušeno připojení optickým kabelem.
Poslední vlna násilí na nestabilitou a kriminalitou sužovaném Haiti vypukla ve čtvrtek, kdy premiér Ariel Henry odcestoval do Nairobi, aby zde jednal o vyslání nadnárodních bezpečnostních sil pod vedením Keni do jeho země. Gangy, které usilují o svržení premiéra, nyní ovládají zhruba 80 procent Port-au-Prince.
Násilí se zvyšuje od zabití prezidenta Jovenela Moïseho v roce 2021. Podle lednové zprávy Organizace spojených národů se loni obětí násilí ze strany haitských gangů stalo více než 8400 osob, což je více než dvojnásobek počtu z roku 2022. Toto číslo zahrnuje mrtvé, zraněné a unesené osoby.