Článek
„Ať lidé rozhodnou o tom, zda chtějí v Gruzii otevřít druhou frontu proti Rusku. Úřady budou jednat v souladu s přáním lidu,“ cituje ruský nezávislý list z prohlášení šéfa partaje Gruzínský sen Irakliho Kobachidzeho.
Smyslem všeobecného hlasování je podle předsedy vládnoucí strany snaha získat od gruzínských občanů odpověď na zásadní dotaz, zda „souhlasí s prohlášeními ukrajinských politiků o nutnosti zapojit Gruzii do války, nebo jestli souhlasí s postojem úřadů své země“.
Gruzie chce do NATO
Vláda chce mandát k neválčení
Gruzínská vládní strana se jinými slovy chystá požádat občany o potvrzení svého stanoviska, že nestojí o další válečný konflikt s Ruskem.
Gruzie má s válčením s Ruskem poměrně čerstvou zkušenost. V roce 2008 vypukl konflikt mezi gruzínskými armádními silami a jihoosetskými jednotkami, jež se snažily o odtržení gruzínské autonomní republiky Jižní Osetie. Konflikt vyústil v ruskou invazi do Jižní Osetie, kterou Rusové od té doby de facto okupují.
Kobachidze reagoval na výzvu ukrajinského poslance Fjodorva Venislavského, jenž poradil Gruzii, aby „podnikla konkrétní kroky k osvobození Abcházie a Jižní Osetie“. Podobnou radu Gruzii už dříve dali tajemník ukrajinské Rady bezpečnosti a obrany Michail Poljak a poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč, dodal podle Kommersantu Kobachidze.
Lídři zemí EU na červnovém summitu Gruzii přislíbili kandidaturu, pokud splní podmínky stanovené Evropskou komisí. Ukrajině a Moldavsku udělení kandidátského statusu schválili.