Článek
Armáda v těchto dnech zahájila střídání českých vojáků v misi, první dvacítka vojáků z nové, už páté, jednotky odletěla do Bamaka ve čtvrtek. Druhá část 38členné skupiny je bude následovat v polovině března.
Pavel se v Mali setkal i s českými vojáky, společně s ním se do ČR vrátila první část střídané čtvrté jednotky. V africké zemi působila půl roku.
Češi v Mali chrání velitelství výcvikové mise v Bamaku a doprovázejí konvoje, podílejí se však i na výcviku. Cílem výcvikové mise EU v Mali je připravit místní ozbrojené síly k tomu, aby byly samostatně schopné boje proti islámským radikálům a tuarežským separatistům na severu země.
Úspěšné mise
Pavel podle Růžičkové hovořil s García-Vaquero Pradalem také o aktuální bezpečnostní situaci v Mali a pokroku ve výcviku maliské armády. Shodli se, že se situace v zemi zlepšuje.
„Na severu sice pokračují izolované bojové aktivity různých skupin, ale ty mají spíše kriminální charakter s ekonomickým podtextem. Mise OSN MINUSMA a francouzská operace BARKHAN plní svůj cíl a přispívají ke zklidnění a stabilizaci situace,” uvedl náčelník generálního štábu.
Pavel navštívil také základnu Koulikoro, kde se skupina Čechů podílí na vojenském výcviku Malijců.
„Maliští vojáci se nedají srovnávat s vojáky evropských armád, jsou prostě jiní,” řekl velitel českých instruktorů Jaroslav Losenický. Problémem místních vojáků je podle něj hlavně taktika. „Soustředí se na jedno, zapomenou na to druhé,” podotkl.