Článek
Vojáci nejprve obsadili tamní letiště, údajně bez odporu. Starosta Timbuktu ale sdělil, že islamisté na útěku před postupujícími vojáky zapálili knihovnu s tisícovkami vzácných rukopisů.
Timbuktu bylo v 15. a 16. století duchovním a intelektuálním střediskem islámu v Africe a ve městě se nacházely i rukopisy z období před vznikem islámu. Ve zničené knihovně pojmenované po dávném západoafrickém učenci Ahmadu Bábovi mohlo být podle maliských úřadů až 100 000 manuskriptů.
Muslimští radikálové ničili v Timbuktu islámské památky, protože podle nich nebyly v souladu s koránem a pravověrnou tradicí (sunnou). Timbuktu bylo jedním z center mystické formy islámu, súfismu. Hrobky v něm postavené byly větší, než sunna povoluje. Označují je proto za projev modlářství.
Francouzské a malijské jednotky o víkendu postupovaly na sever Mali, který je přes půl roku ovládán islámskými radikály. V sobotu obsadily nejlidnatější město na severu země Gao.
I toto město bylo obsazeno bez větších bojů, protože většina islámských radikálů utekla ještě před příchodem Francouzů. Stáhli se do pouštních úkrytů, kde bude jejich likvidace mnohem obtížnější, než bylo jejich vyhnání z větších měst.
V rukou vzbouřenců zůstává z větších měst už jen nejsevernější Kidal, který čelil o víkendu dalším náletům.
Francouzi při postupu na severovýchod postupně osvobodili města Diabaly, Konna, Douentza, Hombori a Gao.