Článek
„Nyní tam máme 750 mužů a jejich počet bude rozšířen,“ prohlásil Hollande. Podle něj v noci na úterý slavily úspěch nálety na pozice radikálů. „Dosáhly svého cíle,“ poznamenal prezident. Agentura Reuters uvedla, že je Paříž připravena poslat na pomoc maliské armádě až 2 500 vojáků.
Francie intervenuje v Mali od pátku poté, co islamisté zahájili tažení na jih k hlavnímu městu Bamako. Francouzský zásah v pondělí jednomyslně posvětila Rada bezpečnosti OSN a misi pomohla i Británie, která Francouzům poskytla dvě nákladní letadla C17. Logistickou podporu podle Francouzů přislíbily také Spojené státy a Dánsko.
Dorazily tanky
Francouzská armáda s britskou pomocí v pondělí do Mali dopravila tři desítky tanků a obrněných vozidel. Z Čadu už od pátku proti islamistům startují bojové vrtulníky a letouny Mirage a Rafale. Francouzi radikály vytlačili z měst Timbuktu a Gao. Padlo naopak vládou kontrolované město Diabaly a Francie ztratila jednu ze svých helikoptér.
Boje si zatím vyžádaly nejméně 112 mrtvých včetně pilota francouzského vrtulníku a 11 maliských vojáků.
Nigérie už potvrdila, že pošle do Mali 900 vojáků, což je o 300 více, než se původně čekalo. "Prezident schválil nasazení jednotky a ta bude vyslána během 24 hodin, řekl nigerijský plukovník Mohammad Yarima. Účast přislíbily i Benin, Burkina Faso, Ghana, Niger, Senegal, Togo a nově i Pobřeží slonoviny. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN přijatá v prosinci povoluje misi 3 000 zahraničních příslušníků.
Francouzi chtějí, aby se spojenecké jednotky zapojily co nejdříve, Hollande ale ve Spojených arabských emirátech přiznal, že to může týden trvat.
Islamisté ovládli sever Mali loni v dubnu za zmatečného stavu, jenž v oblasti nastal po vojenském převratu vedeném kmeny Tuaregů. Jsou mezi nimi i zkušení válečníci, kteří bojovali v Libyi v řadách svrženého vůdce Muammara Kaddáfího či v konfliktu v Alžíru.