Článek
Podle agentury AFP šlo o snímek, který koloval na internetu už před dvěma lety.
Záběr byl ráno prezentován jako fotografie Usámy bin Ládina po nočním americkém útoku. Televize podle agentury DPA tvrdily, že foto získaly z vojenských kruhů.
"Bylo to podvržené foto, které kolovalo na internetu už v roce 2009. Když jsme ho zveřejňovali, upozornili jsme, že prozatím nemůžeme potvrdit jeho autenticitu. Pak jsme to ověřili a stáhli ho," řekl šéfredaktor pákistánské televize Geo Rana Džavád.
Hlasy pochybovačů
Stažení fotografie posílilo hlasy pochybovačů, že bin Ládin není mrtev, které se už objevily mimo jiné v Egyptě. Například 38letý Mohammad Ali říká podle Wall Street Journalu: "Myslím si, že zemřel už před pěti lety. Před pěti lety se objevily pověsti, že je mrtvý. Spojené státy lhaly, aby získaly od zemí v oblasti Perského zálivu další peníze a držely každého ve strachu."
Jeho smrti nevěří ani Pákistánci. Ti zase uvádějí jeho dopadení do souvislosti s blížícími se volbami amerického prezidenta. "Myslím si, že že to není pravda. Příští rok se konají volby v USA. Tuto zprávu potřebuje Barack Obama," řekl absolvent univerzity v Islámábádu Fajsál Raza. Další připomínají i volby v Pákistánu, kde popularita vlády klesá.
Smrt bin Ládina popírá i pákistánský Tálibán, což nevíru jen umocňuje. I pohřeb do moře posiluje tyto spekulace.
"Děkujeme, pane prezidente, ale my potřebujeme vidět důkaz, mrtvé tělo, a místo, kde se operace uskutečnila a kdo se jí účastnil," uvádí Rihan Avan z Pešávaru, kterého cituje server mid-day.com. Nadím Chán k tomu dodává: "Stalo se to v Pákistánu a oznamuje to americký prezident."
Mnozí také dávají najevo podiv, že by se mohl bin Ládin ukrývat ani ne kilometr od vojenské akademie a základny, kam jezdili za mimořádných bezpečnostních opatření na návštěvu vysocí pákistánští představitelé.