Článek
Duterte byl zatčen na mezinárodním letišti v Manile po návratu z Hongkongu a nyní je ve vazbě, uvedla podle agentury Reuters kancelář současného prezidenta země Ferdinanda Marcose.
Filipíny v roce 2019 z Duterteho iniciativy odstoupily od římského statusu ICC. Stalo se tak poté, co se soud začal zabývat obviněními ze systematických vražd během prezidentova protidrogového tažení. Až do loňského roku ostrovní stát s vyšetřovateli ICC odmítal spolupracovat.
„Válka proti drogám“ byla ústředním bodem předvolební kampaně, která Duterteho v roce 2016 vynesla do prezidentské funkce. Tehdejší starosta města Davao v ní otevřeně sliboval, že nechá zabít tisíce drogových dealerů.
Podle policie během protidrogových operací, které často končily přestřelkami, zemřelo 6200 podezřelých. Podle aktivistů byl však počet obětí represí mnohem vyšší – za nevyjasněných okolností byly zabity tisíce uživatelů drog z chudinských čtvrtí. Policie popírá, že by se na tom jakkoliv podílela.
Za pět komárů 41 haléřů. Filipínci vypsali odměnu na moskyty přenášející horečku dengue
